fbpx

Traži

Movember – BHP i erektilna disfunkcija

MOVEMBER- U mjesecu novembru posebnu pažnju skrećemo na muško zdravlje i važnost preventivnih pregleda testisa i prostate.

Veliki broj muškaraca, prevashodno onih srednje i starije životne dobi, suočava se sa problemima benigne hiperplazije prostate (BHP) i erektilne disfunkcije. Benigna hiperplazija prostate predstavlja benigno uvećanje prostate uzrokovano rastom novih ćelija prostate i može u značajnoj mjeri narušiti kvalitet života muškaraca. Najčešće se javlja kod muškaraca iznad 50. godine starosti, mada se neke smetnje mogu javiti i ranije.

Prvi simptomi benigne hiperplazije prostate se najčešće javljaju u vidu poremećaja mokrenja, poput čekanja na početak mokrenja, spontanog prekidanja mlaza, mokrenja u kapima, te hitnog i noćnog mokrenja, međutim ne treba zanemariti još jedan značajan simptom, a to je erektilna disfunkcija. Nažalost, o ovoj temi se ne priča dovoljno jer se još uvijek smatra tabu temom.

Istraživanja pokazuju da 80% muškaraca koji imaju erektilnu disfunkciju imaju i simptome benigne hiperplazije prostate, te da više od polovine pacijenata sa simptomima benigne hiperplazije prostate ima erektilnu disfunkciju. Što znači da svaki drugi muškarac, uključujući i muškarce srednjih godina, koji ima simptome benigne hiperplazije prostate ima i probleme sa postizanjem adekvatne erekcije.

Ukoliko muškarci prepoznaju neke od navedenih simptoma, veoma je važno da se obrate urologu, kako bi dobili odgovarajuću terapiju.

Pacijentima sa blagim do umjerenim simptomima benigne hiperplazije prostate preporučuje se primjena biljnih proizvoda koji u svom sastavu sadrže testerastu palmu, te na prirodan način ublažavaju simptome benigne hiperplazije prostate. Na tržištu je dostupan proizvod Saw Palmetto Complex koji sadrži kombinaciju biljnih ekstakata, minerale cink i bakar, te aminokiseline koji djeluju pozitivno ne samo na zdravlje prostate, nego i na imunitet muškarca.

Ukoliko se simptomi BHP i pored primjene fitoterapije ne ublaže ljekar može, na osnovu težine simptoma, uvesti farmakološku terapiju poput tamsulozina, finasterida/dutasterida, te tadalafila. Tadalafil je lijek koji se primarno koristi za tretman erektilne disfunkcije ali se u dozi od 5mg koristi i za tretman benigne hiperplazije prostate.

Pacijentima se uz farmakološku terapiju, kao suportivna terapija može uključiti i fitoterapija, koja djeluje sinergistički te nema kontraindikacija za primjenu sa lijekovima za liječenje benigne hiperplazije prostate.

Categories: ,
35151

Natures Saw Palmetto Complex 60 tableta

33,50 KM
(0 Reviews)
Za sve muškarce zrele dobi koji pate od sindroma povećane prostate kao i one koji

Eptaderm – Upoznajte proizvode koji njeguju kožu sklonu ljuskanju, hiperpigmentaciji i depigmentaciji

EPTADERM – kombinacija kvalitetnih sastojaka ključ je efikasnosti proizvoda

Upoznajte proizvode koji njeguju kožu sklonu ljuskanju, hiperpigmentaciji i depigmentaciji.

Crvenilo, ljuskanje, suha zadebljanja, smeđe mrljice ili pak smanjenje pigmenta na ograničenim područjima kože, tegobe su koje muče mnoge osobe. Kako bi takva koža dobila najbolju moguću njegu, potrebni su vrhunski sastojci i inovativne formulacije, oboje sadržano u linijama brenda Eptaderm.

Glavne linije EPTA PSO, EPTA SPOT i EPTA VTLG, obilježene su švicarskom kvalitetom i prožete vodom njihovih ledenjaka. Svojim bogatim i pomno oblikovanim sastojcima olakšaće brigu o koži sklonoj ljuskanju, hiperpigmentaciji i depigmentacijama.

EPTA PSO za njegu kože sklone ljuskanju

Koža prekrivena crvenilom i zadebljanjima koja se ljuskaju na laktovima, koljenima, vlasištu ili drugim dijelovima tijela samo su neki od simptoma psorijaze. Od nje boluje čak 1% do 3% svjetske populacije. Osim navedenih simptoma, oboljeli često doživljavaju i osude nedovoljno informisane okoline.

Gotovo svi Eptadermovi proizvodi za kožu sklonu ljuskanju temelje se na vrijednom sastojku pod nazivom ureja. To je jedini sastojak koji može uticati na ljuskanje jer otapa rožnati sloj kože, potiče uklanjanje ljusaka, te omekšava i zaglađuje zadebljale površine. EPTA PSO linija sastoji se od ukupno pet proizvoda, EPTA PSO gela za čišćenje, EPTA PSO 10 bogate emulzije, EPTA PSO 30 kreme, EPTA PSO 50 plus kreme koja je jedina na tržištu s čak 50% ureje namijenjena njezi cijelog tijela i jedinog preparata za ljuskanje u obliku brzoupijajućeg laka, EPTA PSO Nokti. Kompletnu liniju je moguće koristiti uz dermatološku terapiju za oralno ili topikalno liječenje psorijaze, a pruža restrukturirajući, ovlažujući i umirujući efekat.

EPTA SPOT koja njeguje kožu sklonu hiperpigmentacijama

Hiperpigmentacija se javlja zbog povećane količine melanina u koži. Karakterišu je mrljice nekoliko nijansi tamnije od okolne boje kože i to najčešće na predjelima obraza, nosa i čela. Ova pojava može biti genetski uslovljena ili pak potaknuta drugim faktorima kao što su sunce, trudnoća i druge hormonske promjene. Hiperpigmentacija pogađa i žene i muškarce te, iako je najučestalija u srednjoj i kasnijoj životnoj dobi, može se javiti i kod mlađih osoba.

Posebnost linije očituje se u prirodnim i efikasnim sastojcima poput ViaPure® ekstrakta korijena sladića s depigmentirajućim učinkom, kao i alfa arbutina koji, uz svoje izvrsne sposobnosti posvjetljivanja, ima antioksidativna i prozivupalna svojstva. Uz to, u svakom proizvodu ove linije nalazi se i glikolna kiselina koja ima eksfolirajuće djelovanje te potiče stvaranje kolagena i elastina u koži.

EPTA SPOT linija sastoji se od EPTA SPOT gela za čišćenje, EPTA SPOT dnevne kreme, EPTA SPOT noćnog seruma te EPTA SPOT 50+ kreme za zaštitu kože od sunca. Sva četiri proizvoda, pogodna svim uzrastima pružaju sveobuhvatnu i cjelodnevnu pomoć pri borbi s hiperpigmentacijom svake vrste, mogu se koristiti i kao podrška ljekarskim tretmanima kože poput pilinga i lasera. Za postizanje rezultata, optimalno nanošenje kombinacije proizvoda je od 8 do 12 sedmica.

EPTA VTLG za njegu kože sklone depigmentacijama

Kada stanice koje proizvode melanin odumru, javlja se potpuna depigmentacija kože poznata i kao vitiligo. Još uvijek se ne zna sa sigurnošću što tačno uzrokuje ovaj kožni poremećaj kojeg karakterišu izblijeđene, često simetrične mrlje, na području oko zglobova, usta i očiju. Dosadašnja istraživanja pokazala su da se vitiligo javlja uslijed disbalansa imunog sistema, no kod nekih osoba može se raditi i o genetskom faktoru ili pak o posljedici emocionalnog stresa ili melanoma. Jedno je sigurno, vitiligo zahvata samo 2% svjetske populacije što sve one s tim stanjem kože čini uistinu jedinstvenim.

Linija za njegu depigmentisane kože sastoji se od EPTA VTLG emulzije bazirane na vodi švicarskih ledenjaka i principu regulacije depigmentacije. Ključni sastojak, Inoveol® EGCG stabilnija je verzija prirodnog flavonoida iz kineskog čajevca koji se vijekovima koristi za detoksikaciju i usporavanje starenja kože. Takođe, Vitamin C dolazi u obliku natrijum askorbil fosfata te djeluje na pigmentaciju, ujednačenost i čistoću tena dok DNAge® i popularni niacinamid podupiru sposobnost obnavljanja kože.

Uz Eptaderm, svako ima mogućnost osjećati zdravlje na vlastitoj koži! Sve tri Eptaderm linije pronađite već danas u odabranim B Pharm apotekama, kao i putem našeg Webshop-a!

Septolete Total – Efikasno rješenje za bolno i upaljeno grlo!

Efikasno rješenje za bolno i upaljeno grlo

Efikasno rješenje za bolno i upaljeno grlo predstavlja nova generacija proizvoda u liječenju grlobolje - Septolete® total. Sa svojom jedinstvenom formulom Septolete® total osigurava potpun tretman protiv grlobolje: brzo otklanja bol, smanjuje upalu i uklanja uzrok infekcije.

Septolete® total imaju jedinstvenu kombinaciju aktivnih supstanci, antiseptik + analgetik s protivupalnim djelovanjem (NSAIL). Benzidamin će suprimirati sve simptome upale, a cetilpiridinijev hlorid djelovaće na uzročnike infekcije (viruse, bakterije i gljivice).

Nije važno da li je upala blaga ili jaka jer rješenje su Septolete® total. Dolaze u obliku spreja i pastila. Pastile možete naći u tri različita okusa: okus eukaliptus, zatim okus zove i limuna, te zove i meda. Mogu ih primijeniti odrasli i djeca starija od 6 godina.

Ne dopustite da Vas bolno grlo zaustavi u Vašim planovima. Već kod prvih simptoma odaberite Septolete total i vratite snagu svom grlu. Septolete total. Tvoje grlo je tvoja snaga!

Upozorenje: Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.

Da li patite od nedostatka vitamina D ?

Da li patite od nedostatka vitamina D?

Izvori vitamina D su sunce, hrana: masna riba, žumance, gljive; i dodaci ishrani ili lijekovi. U koži pri izlaganju sunčevoj svjetlosti se proizvodi 80-90% vitamina D.

Hipovitaminoza D je globalni zdravstveni problem za ljude svih starosnih uzrasta. Više od 1 milijarde ljudi u svijetu ima nedostatak ili manjak vitamina D.

Riziko faktori za nedostatak vitamina D su:

  • Život u zatvorenom prostoru, slaba izloženost suncu
  • Hrana bez vitamina D
  • Hronične bolesti (jetre, crijeva, bubrega)
  • Trudnice, dojilje, dojenčad
  • Određeni lijekovi (antiepileptici, glukokortikoidi)
  • Tamna koža i pretilost

Vitamin D doprinosi:

  • Normalnoj funkciji imunog sistema
  • Održavanju zdravlja kostiju i funkcije mišića

Vitamin D3 Krka 1000 IU karakteriše:

  • Rješenje u pokretu za odrasle i djecu iznad 6 godina starosti
  • Prijatnog okusa
  • Dodatna stabilnost protiv svjetlosti, kisika i vlage osigurana:
  • Stabilizirani oblik vitamina D3
  • Prihvaćen tehnološki postupak
  • Vrhunski aluminijski blister
  • Bez dodatnih konzervansa, boja i aroma
  • Pogodan za vegetarijance

Preporučuje se uzimati jednom dnevno.

Jedna tableta VITAMINA D3 KRKA 1000 IU sadrži 25 μg vitamina D3 (holekalciferol). Preporučen je za odrasle i djecu stariju od 6 godina.

Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.

Septa Nazal – dvostruko djelovanje protiv začepljenog nosa

SeptaNazal

Dvostruko djelovanje protiv začepljenog nosa

Svima su nam jako dobro poznati simptomi kao što su: začepljen nos, kihanje, poteškoće pri disanju i  posljedice otežanog sna. Takvi problemi s nosem naravno nisu opasni po život, ali ometaju kvalitet života. Ovi se problemi javljaju 2 - 5 puta godišnje kod odraslih, a još su češći kod djece.

Svrbež i peckanje u nosu i grlu su prvi znakovi da se nešto dešava. Ubrzo postaje jasno da će ti simptomi postajati sve ozbiljniji i da ćemo se nekoliko dana morati prilagoditi ili čak otkazati svoje aktivnosti.

Šta se dešava?

Nos djeluje kao prva linija odbrane tijela protiv vanjskih uzročnika, kao što su bakterije, virusi, alergeni, zagađenja, čestice dima i prašine. Sluznica nosa filtrira vazduh, vlaži i zagrijava hladan vazduh. Kada se naruši prva odbrana nosa, može doći do upale nosne sluznice. Upalu opisuje kompleks simptoma kao što su: svrbež u nosu, kihanje, curenje iz nosa i začepljen nos.

Pored toga, zbog upale, nosna sluznica može biti oštećena. Mogu se javiti male rane i dodatna iritacija.  Osoba obično bude kod kuće i odmara se okružena maramicama.

Kako simptomi napreduju?

Prvih nekoliko dana nos  stvara vodenastu nosnu sekreciju koja kasnije postaje gušća i tamnija, a počinje i kihanje. Ako se prvi simptomi ne liječe pravilno, moguće je da se simptomi pogoršaju i dovedu do začepljenja nosa i sinusa. Uz to se mogu razviti komplikacije, poput širenja infekcije u druge dijelove, npr. srednje uho.

Šta možemo uraditi?

U danima opisanih problema s nosem svi želimo efikasno liječenje, ali naravno s blagim i nježnim pristupom. Ovakav pristup očekujemo od ljudi s kojima smo okruženi, ali i od proizvoda koji koristimo kako bismo se riješili neugodnih simptoma.

Sa SeptaNazalom postižemo  i jedno i drugo: napredni sastav 2 u 1 odčepljuje začepljeni nos i liječi nosnu sluznicu. Ksilometazolin efikasno smanjuje otok nosne sluznice i na taj način odčepljuje nos. S druge strane, dekspantenol štiti nosnu sluznicu i ubrzava zarastanje malih rana.

Kada imate začepljen nos, važno je da olakšanje brzo dođe. SeptaNazal sprej za nos djeluje u 1 minuti, bez konzervansa,  u 2 oblika: za odrasle i za djecu od dvije godine starosti.

I na kraju - olakšanje! Vaš nos je odčepljen i izliječen. Nazalni simptomi su prošlost, a sluznica nosa je ponovo u funkciji. Možete slobodno disati kroz nos.

Antioksidansi i oksidativni stres

U našem organizamu se svakodnevno stvaraju velike količine slobodnih radikala.  Slobodni radikali su vrlo reaktivne i nestabilne molekule koje mogu stupati u različite hemijske reakcije i dovesti do velikog broja poremećaja. Na sreću, organizam ima svoje „vojnike“ za borbu protiv slobodnih radikala, a to su antioksidansi. Neki od najznačajnijih antioksidanasa su glutation, alfa-lipoinska kiselina, vitamin E, vitamin C i koenzim Q10.

Veoma je važno da postoji konstantna ravnoteža između antioksidanasa i slobodnih radikala u organizmu. Međutim, u određenim stanjima ta ravnoteža može biti narušena jer dolazi do stvaranja više slobodnih radikala, nego što imamo antioksidanasa koji bi ih neutralisali. Tako nastaje oksidativni stres. Oksidativni stres, na dalje, može dovesti do velikog broja oboljenja.

Simptomi oksidativnog stresa su nespecifični. Kako onda prepoznati da ste pod uticajem oksidativnog stresa?  Stavićemo pred vas nekoliko navoda:

  • Redovno sam umoran/na
  • Teže se koncentrišem i pamtim
  • Spavam manje od 8 sati
  • Ne vježbam redovno ili vježbam više od 15 sati sedmično
  • Često me bole mišići i zglobovi
  • Izložen/na sam značajnoj količini toksina iz okoline
  • Konzumiram neku vrstu cigareta ili sam redovno izložen/na dimu cigarete
  • Jedem veliku količinu brze i pržene hrane
  • Često jedem bijelo brašno i šećer
  • Jedem manje od 5 porcija voća i povrća dnevno
  • Imam hroničnu prehladu ili infekciju
  • Imam bore i sijedu kosu (u tridesetim godinama)

Ukoliko se prepoznajete u većini ovih navoda, zasigurno ste izloženi značajnoj količini oksidativnog stresa.

Prvi korak u borbi protiv oksidativnog stresa je zdrava i izbalansirana ishrana, te korekcija životnih navika. Nikako ne smijemo zaboraviti na važnost dovoljno sna.

Takođe, vrlo korisno može biti i uključivanje dodataka ishrani koji sadrže antioksidanse. Jedan od najmoćnijih antioksidanasa je alfa-lipoinska kiselina. Ona je specifična po tome što, ne samo da djeluje antioksidativno, nego oporavlja i druge antioksidanse u organizmu poput glutationa, vitamina C i vitamina E.

Na tržištu je dostupan preparat Alphalipoin forte, koji sadrži 300 mg alfa-lipoinske kiseline u obliku gastrorezistentnih kapsula, koje se veoma dobro podnose.

Alfa-lipoinska kiselina može postati vaš idealan antioksidans za svaki dan!

Categories: ,
10825

Alphalipoin Forte 30 kapsula

15,27 KM
(0 Reviews)
Dodatak ishrani koji sadrži 300 mg alfa-lipoinske kiseline u pakovanju od 30 gastrorezistentnih kapusla. Alfa-lipoinska

Velika prekretnica u životu svake žene – menopauza

18.oktobra se obilježava Svjetski dan menopauze u cilju ohrabrenja žena širom svijeta da govore o promjenama koje donosi jedno od najvećih i najbitnijih razdoblja u njihovom životu.

Menopauza je period praćen hormonalnim i zdravstvenim promjenama koje za posljedicu mogu imati različite fizičke i psihičke tegobe, ali se one mogu uspješno ublažiti ili ukloniti uz adekvatnu pomoć i terapiju.

Menopauza označava zadnju menstruaciju u životu žene. Hormonalna aktivnost jajnika se postepeno smanjuje i slabi čime dolazi do oskudnijeg i neredovnog mjesečnog krvarenja. Jajnici stvaraju sve manje hormona, a njihovu ulogu preuzimaju nadbubrežne žlijezde, masno tkivo i mišici.

Najčešći simptomi menopauze su:

  • napadi vrućine praćeni znojenjem, ubrzanim radom srca, crvenilom lica i vrata-u ovom slučaju je bitno prepoznati okidače i izbjegavati ih (previše zagrijana prostorija, topli napici, kofein, nikotin);
  • nesanica
  • smanjena seksualna aktivnost, vaginalna suhoća;
  • kosti postaju krhke pa je najbolji način zaštite uzimanje vitamina D, kalcijuma, konzumiranje mlijeka i mliječnih proizvoda, šetnja, vježbanje;
  • promjene raspoloženja i emocionalne poteškoće.

Ukoliko su simptomi izraženi u toj mjeri da ometaju svakodnevni život i obaveze, uz konsultaciju sa ginekologom se može uključiti hormonska terapija, a tome prethodi ginekološki pregled, laboratorijske pretrage, mamografija i UZV dojki.

“Menopauza je prilika svake žene da preispita svoj životni stil, jer male promjene mogu imati veliki uticaj. Jedite zdravije i više se krećite.”

Mr. pharm. Edina Dedić

Osigurajte uvijek sunce na svojoj strani, uzimajte dovoljno vitamina D

Vitamin D ili vitamin sunca jedini je vitamin koji tijelo može proizvesti samo (endogena sinteza), jer nastaje u koži pod utjecajem sunčeve svjetlosti. U našem tijelu djeluje kao hormon koji ima receptore u gotovo svim ćelijama ljudskog tijela i potiče transkripciju više od 200 različitih gena. Utječe na mnoge vitalne funkcije: regulira metabolizam kalcija i fosfata, omogućava mineralizaciju kostiju i poboljšava prirodnu otpornost. Zbog toga je tokom cijelog života neophodan za razvoj i regeneraciju kostiju i zuba te za bolje funkcioniranje imunog sistema.

NEDOSTATAK VITAMINA D POSTAO JE GLOBALNI ZDRAVSTVENI PROBLEM

Zbog savremenog načina života ne provodimo dovoljno vremena napolju da bismo se izložili dovoljnoj količini sunčeve svjetlosti za endogenu sintezu vitamina D. Na to skreće pažnju i prof. dr. Aleksandra Marković, interinista, endokrinolog, koja naglašava da: „ Povećane potrebe za vitaminom D imaju djeca, tinejdžeri, trudnice, starije osobe jer njihova koža proizvodi manje vitamina D, gojazni jer se vitamin D pohranjuje u masnom tkivu, pacijenti s određenim bolestima (gastrointestinalni, bubrezi, jetra itd.) i oni koji uzimaju određene lijekove (antiepileptike, glukokortikoide).“

IZLAŽITE SE SUNCU DOVOLJNO, ALI NEMOJTE PRETJERIVATI!

U proljeće i ljeto glavni izvor vitamina D je izlaganje suncu (ultraljubičasto B, UVB), koje omogućava endogenu sintezu vitamina D u koži. Procjenjuje se da je dovoljno i 15 minuta izlaganja suncu dnevno, naravno ako smo u kratkim hlačama i kratkim rukavima. Višak vitamina D se pretvara u neaktivan oblik koji se skladišti u tijelu (u masnom tkivu, skeletnim mišićima).

To znači da nivo aktivnog vitamina D u organizmu ne raste toliko čak ni pri prekomjernom izlaganju suncu da bi to moglo biti opasno. Međutim, postoji povećan rizik od dugotrajnog oštećenja kože koja može dovesti do raka kože.

VITAMIN SUNCA JE NEZAMJENJIV ZA KOSTI I IMUNI SISTEM

Neka istraživanja pokazuju da osobe s dovoljnim količinama vitamina D rjeđe obolijevaju od dijabetesa, raka, kardiovaskularnih i autoimunih bolesti. Vitamin D također povećava otpornost na virusne respiratorne infekcije, ali i ako se razbolimo, bolest je blaža. “Također se pokazalo da nadomjestak vitaminom D smanjuje učestalost akutnih respiratornih infekcija, poput gripe i drugih virusa, tokom zime, ponajviše kod osoba sa značajnim nedostatkom vitamina D. Još nemamo  rezultate istraživanja koji bi dokazali da nadoknada vitaminom D smanjuje rizik od infekcije SARS-CoV-2 i ublažava tok Covida-19. No, poznati su mnogi mehanizmi pomoću kojih bi vitamin D mogao povećati otpornost na infekcije i ublažiti tok bolesti“, ističe prof. dr. Marković.

SUNCE ZAGARANTOVANO SA VITAMINOM D3 Krka

Nedostatak vitamina D može se spriječiti novim VITAMINOM D3 Krka, koji je vitamin D3 dostupan kao lijek bez recepta. Sprječava nedostatak vitamina D kod odraslih, adolescenata i djece starije od 6 godina, uz dokazan visok rizik od nedostatka vitamina D. Svaka tableta sadrži 1000 i.j. (25 µg) holekalciferola (vitamin D3), što je preporučena dnevna doza za samoliječenje. U pakovanju je 60 tableta. Lako se uzima, jer je dovoljna jedna tableta dnevno. VITAMIN D3 Krka ugodnog je neutralnog okusa. Ne sadrži konzervanse, bojila, arome i gluten, a pogodan je i za vegetarijance.

VITAMIN D3 Krka

  • Visoka stabilnost osigurava odgovarajuću dozu vitamina D3 (1000 i.j. dnevno) i učinkovitost lijeka.
  • Uzimanje je jednostavno jer je dovoljna 1 tableta dnevno.
  • To je jednostavno rješenje, jer za čuvanje lijeka nisu potrebni posebni uslovi.
  • Ima ugodan, neutralan okus.
  • Uzima se sa ili bez hrane.
  • Ne sadrži konzervanse, bojila, arome i gluten.
  • Pogodan je i za vegetarijance (ne sadrži želatinu).

Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim djelovanjima lijeka, posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.

Atopijski dermatitis

Atopijski dermatitis je hronična upalna bolest kože. Najčešća se javlja kod djece, ali se često javlja i kod odraslih osoba. Najčešći simptomi su suva iritirana koža i svrab, što značajno utiče na kvalitet života djece, ali i njihovih roditelja.

Atopijski dermatitis, za razliku od suhe kože, uz svrab i suvoću ima prisutno i crvenilo kože. Najčešće zahvati cijelu površinu tijela, dok je kod beba to uglavnom perioralna i pelenska regija. Učestalost bolesti kod djece je 15-20%. Srećna okolnost je da intenzitet bolesti najčešće s godinama slabi, tako da nakon desete godine života više od 90% oboljele djece više nema nikakvih simptoma.

Uzrok nastanka bolesti još uvijek nije tačno definisan, ali simptomi se mogu adekvatno ublažiti.  Glavnu ulogu u nastanku bolesti ima genetska predispozicija i spoljašni faktori. Često se javlja kod osoba sa nasljednom sklonošću alergijskim reakcijama, te se često uz atopijski dermatitis u ranom djetinjstvu javljaju i alergije na hranu. Najčešći nutritivni alergeni su kravlje mlijeko, jaja, soja, pšenično brašno, gluten, riba i školjke, kikiriki, te orašasti plodovi. A s godinama kod ovih pacijenata se lako javljaju i alergijski rinitis i astma.

Kod oboljelih od atopijskog dermatitisa oštećen je gornji sloj kože pa se javljaju male pukotine na samoj koži, tj. poremećen je mikrobiom kože gdje zatim uz neke vanjske uticaje (suv vazduh, grijanje, agresivna sredstva za pranje, sintetska odjeća, razna hemijska sredstva,...) dolazi do simptoma bolesti i upale. Zbog nedostatka lipida, te poremećaja proteina, mikroorganizmi i alergeni ulaze kroz te pukotine u koži i dolazi do upale. I upravo u ovim situacijama je bitna redovna briga o koži, kako bi se spriječile veće komplikacije. Redovnim pranjem i njegom kože obnavljamo tu narušenu kožnu barijeru.

Atopijski dermatitis je bolest u kojoj se izmjenjuju faze mirovanja i faze upale (akutne faze). Do akutne faze dovode razni faktori (hrana, vanjski okidači, alergeni, mikroorganizmi,..). Pošto je kod ovih bolesnika već oštećena kožna barijera, ovi vanjski okidači će izazvati upalu gdje se inače kod zdrave kožne barijere ne bi ništa dogodilo. Javlja se intenzivan svrab, grebanje i pečenje. Koža se opet dodatno oštećuje te imamo jedan začarani krug.

Iako se simptomi atopijskog dermatitisa najčešće pogoršavaju tokom zimskog perioda, suvoća kože, kod osoba koje su oboljele od atopijskog dermatitisa, je obično prisutna tokom cijele godine. Suva koža je tokom zimskog perioda često udružena sa svrabom, ali ako osoba ima samo suvu kožu bez drugih simptoma atopijskog dermatitisa, onda je dovoljna samo pravilna njega kože (redovna primjena medicinskih uljnih sindeta za pranje i tuširanje, te neutralnih krema za vlaženje) da se koža smiri.

Terapija atopijskog dermatitisa je lokalna, tj. cilj je obnova oštećene kožne barijere. Bitno je redovno korištenje emolijentnih sredstava, i u akutnoj i u mirnoj fazi, da bi se učvrstila kožna barijera i spriječio prodor mikroorganizama i vanjskih iritirajućih faktora.

Ukratko, njega mora biti redovna i stalna, nezavisno o fazi bolesti. To je temelj liječenja i tom redovnom njegom zapravo kontrolišemo svrab i činimo kožu manje osjetljivom na razne iritanse. Bitno je reći i da bolest ne ostavlja ožiljke, kad jednom prođe ne mora biti znakova da je osoba uopšte imala atopijski dermatitis.

Kupke koje se koriste u njezi tijela trebaju biti bez parfema. Preporuka je redovno kupanje i pranje, maksimalno do 10 minuta trajanja, te voda ne smije biti prevruća (maksimalno 30-32 stepena). Koriste se sindeti bez sapuna ili uljne kupke. Nakon kupanja utapkajte kožu peškirom, ne trljajte je. Nakon toga, na još uvek vlažnu kožu, nanesite odgovarajuće emolijentno sredstvo.

Emolijentna sredstva za njegu se koriste odmah nakon kupanja još na vlažnu kožu, da bi se poboljšalo njeno ovlaživanje. Štite kožu, omekšavaju je i jačaju kožnu barijeru. Primjenjuju se i u fazama akutne bolesti, ali i u mirnoj fazi. Bitno je i pravilno nanijeti sredstvo za njegu. Zadnje preporuke ljekara su 150g proizvoda sedmično za djecu, a 250 g za odrasle. Kao što smo već napomenuli koža osoba sa atopijskim dermatitisom treba redovnu i stalnu njegu. Redovnom upotrebom emolijenasa u mirnoj fazi, smanjuje se potreba za kortikosteroidima.

Nažalost često dolazi do pogoršanja simptoma i upalnog procesa na koži, te sami ovlaživači nisu dovoljni u terapiji, pa je neophodno u tom slučaju da dermatolog/pedijatar propiše lokalne kortikosteroide. To su jako dobri lijekovi ako se pravilno primjenjuju. Ljekar propisuje kortikosteroidnu kremu/mast, u zavisnosti od jačine upale. Najčešće doziranje počne dva puta dnevno i traje dok se ne smiri svrab, a zatim se nastavlja jedanput dnevno. Važno je napomenuti da je veoma bitno pravilna primjena i doziranje kortikosteroida, kako bi se izbjegli mogući neželjeni efekti navedenih preparata (crvenilo kože, kortikosteroidni dermatitis, proširenje kapilara,…).

Što se tiče suplemenata koji pomažu kod atopijskog dermatitisa, pouzdani klinički dokazi postoje jedino za vitamin D i za probiotike!

Vitamin D je bitan za razvoj normalne kožne barijere, ima protivupalno i antimikrobno djelovanje. Postoje studije koje pokazuju vezu između nivoa vitamina D kod trudnica i pojave nastanka atopijskog dermatitisa i rinitisa poslije kod djece. Naime, manjak vitamina D je bio jedan od uzroka nastanka atopijskog dermatitisa. Redovna primjena vitamina D u preporučenim dozama ima veliku ulogu u smanjivanju simptoma i sprečavanju komplikacija atopijskog dermatitisa.

Takođe, dokazani su benefiti primjene probiotika (pogotovo Lactobacillus i Bifidobacterium) u terapiji atopijskog dermatitisa. Naime, primjena probiotika u trudnoći, ali i primjena kod novorođenčadi nakon poroda smanjuje se rizik od nastanka atopijskog dermatitisa. Preporučuje se primjenjivati kod trudnica u zadnjem tromjesečju te nastaviti kod dojenčadi, odmah nakon rođenja. Ako se probiotici primjenjuju i majci i djetetu mogu smanjiti rizik osjetljivosti i na nutritivne alergene, te na taj način spriječiti nastanak i nekih drugih alergijskih reakcija.

I za kraj da sumiramo…

Kod atopijskog dermatitisa potrebno je individualno pristupiti svakom pacijentu, edukovati ga o samoj bolesti i pružiti mu psihološku podršku.

  • izbjegavati okidače (alergene, iritanse, stres, agresivna hemijska sredstva…)
  • redovno koristiti odgovarajuće kupke i kreme (to je temelj terapije, koristiti ih i u periodu bez simptoma!)
  • protivupalno liječiti advekvatnim lijekovima kod akutne faze da bi se ublažili simptomi 

Ovu bolest ne možemo izliječiti, ali ju možemo adekvatno kontrolisati!

Mr. pharm. Slavenka Borjanić

Imunitet – sve što treba da znate !

Ako bismo pitali većinu naše populacije kako bi definisala imunitet, većina bi odgovorila vjerovatno sa „otpornost“ ili „odbrana“. U suštini to je i jeste prevod latinske riješi immunitas. Zadatak našeg imunog sistema jeste prije svega da nas brani od stanovnika mikrosvijeta i njihovih subpartikula kojima smo okruženi.

Imuni sistem je dosta kompleksan, difuzno raspoređen u ljudskom tijelu (što je i logično s obzirom na funkciju), nama u tančine još uvijek nedovoljno poznat i, usudiću se reći, jedan od naintrigantijih sistema Homo sapines-a. Težak je cc 1 kg – kažu stručnjaci entuzijasti koji su se bavili čak i utvrđivanjem njegove približne ukupne mase.

Sa dijelom imunog sistema se rađamo (tzv. urođeni ili nespecifični imunitet), a dio stičemo tokom života (tzv. stečeni ili specifični imunitet, ključan za zaštitu od patogena). Ova dva dijela imunog sistema se prožimaju, nadopunjuju i prosto se ne mogu posmatrati odvojeno.

Razlikujemo dva tipa odbrambenih mehanizama našeg imunog sistema – humoralni i ćelijski tip. Humoralna odbrana počiva na supstancama koje su rastvorljive u tjelesnim tečnostima i može biti nespecifična i specifična (antigenom indukovana) – antitijela. Mehanizmi ćelijske odbrane svode se na hiperplaziju, fagocitozu, citotoksičnost i na reakcije odbacivanja transplantata. 

 I sve ovo gore navedeno zvuči fantastično, mi živimo bezbrižno, imuni sistem nas čuva od opakog mikrosvijeta. Zaista bi bilo fantastično da ovaj važni sistem svjesno ili nesvjesno, voljno ili nevoljno svakodnevno ne kompromitujemo raznoraznim stresnim situacijama. Dakle štit je probojiv i relativno lako iz kategorije imunokompetentne prelazimo u kategoriju imunokompromitovane humane jedinke, a takva nas je u manjoj ili većoj mjeri, danas većina. 

Revoluciju u humanoj podršci razvoju stečenog imuniteta napravila je ideja vakcinacije tj. vještačke imunizacije, namjernog izlaganja jedinke neživom, dovoljno oslabljenom patogenu ili njegovom specifičnom dijelu. Već preko dvije godine borimo se sa ozbiljnom pandemijom i ko zna u kojem smijeru bi ta borba otišla da na tržište nisu stigle vakcine i da se solidan broj ljudi nije vakcinisao.

 Predstoji nam sezona u kojoj smo zbog prirode stvari podložniji zarazi virusom gripe. Vakcine bi trebale biti dostupne i na našem tržištu, bez obzira na sve izazove današnjce. Starije osobe, osobe koje pate od hroničnih oboljenja, onkološki pacijenti su ciljne kategorije kada je ova vrsta imunizacije u pitanju.

Unos vitamina, minerala i drugih supstanci koje omogućavaju imunitetu da obavlja svoju funkciju, bilo ishranom bilo putem suplemenata, je u ovo doba godine takođe pametan izbor. U svrhu prevencije dobro je povećati unos vitamina C, vitamina D, vitamina B kompleksa, beta glukana, cinka, selena i probiotika. Svima nam je dobro poznat pozitivan uticaj vitamina C na apsorpciju gvožđa što može poboljšati krvnu sliku, kao i na imuni sistem što može ojačati ogranizam povećanjem aktivnosti odbrambenih ćelija.
Kako smo tokom zimskih mjeseci skloni nedostatku vitamina D, njegov dovoljan unos je od posebnog značaja ako uzmemo u obzir da ima dokazan uticaj na stimulisanje rada imunog sistema. Takođe se pokazao korisnim u smanjenju tegoba kod pojedinih autoimunih bolesti.


Ako infekcija već nastupi vrlo korisnim se mogu pokazati pčelinji proizvodi tipa matične mliječi, kao i aminokiseline odnosno proteini. Proteini su bitni za izgradnju ćelija imunog sistema, tako da je tokom bolesti i oporavka posebno značajan njihov dovoljan unos. Matična mliječ, kao prirodan proizvod, je sigurna za primjenu za sve osobe koje dobro podnose pčelinje proizvode. Djeluje antioksidativno i smanjuje upalne procese, a korisna je i u jačanju imuniteta nakon hemoterapije. 

Dakle, i naš štit dozvoljava da se zaštiti, ali treba misliti na vrijeme. Podržimo ga kroz pozitivan stav prema životu, kroz vještačku imunizaciju i najzad, kroz suplementaciju .

Mr. pharm. Snežana Vujanović, Mr. pharm. Tamara Devetak

Back to Top
Proizvod je dodan u vašu korpu