fbpx
[elfsight_countdown_timer id="2"]

Traži

Kako zimi zaštititi Vašu kožu od oštećenja uzrokovanih UV zrakama?

Da li ste znali da Vaša koža može pretrpiti oštećenja od sunca i zimi? Da, tako je: UV zrake su prisutne cijele godine pa je potrebno štititi kožu 24 sata dnevno svih dana u godini.

Kako UV zrake utiču na kožu zimi?

Zabluda je da koža ne trpi oštećenja od sunca tokom zime. UV zrake su zapravo prisutne cijele godine, samo u različitoj količini.

UV zrake se mogu podijeliti u 3 kategorije: UVA, UVB i UVC zrake, a ove posljednje apsorbuju se u atmosferi prije no dosegnu Zemlju.* UVB zrake – one koje nam daju preplanuli ten (ili opekline) - najjače su zimi dok su UVA zrake prisutne cijele godine u jednakim količinama, bilo da ste u New Yorku u januaru ili u Nairobiju u julu.

UVA zrake su i dulje od UVB zraka što znači da mogu dublje prodrijeti u epidermis. To ih čini glavnim uzrokom fotostarenja kože.**

Studije su pokazale da UVA zrake prodiru kroz oblake i maglu, kao i kroz staklo i ostale odbijajuće površine poput prozora i javnog prevoza.*** Ukratko, gdje god ima sunčeve svjetlosti, ima i UVA zraka i iako usred zime ima manje sunca no tokom ljeta, svejedno je važno zaštititi Vašu kožu.

Zaštita kože od zimskog sunca

Od fotozagađenja do oksidacijskog stresa– život u gradu može ostaviti traga na našoj koži, a zimski uslovi poput snijega, vjetra i hladnih temperatura čine je sušom i osjetljivijom no ljeti.

Tekstura je ključna kod zaštite naše kože od oštećenja uzrokovanih suncem tokom zime. Znamo koliko je važno očistititi je kako bismo uklonili višak zagađenja s kože, stoga birajte kremu ili sredstvo za čišćenje na bazi vode kad uklanjate šminku. Možete odabrati i bogatiju dnevnu kremu ili toniranu hidratantnu njegu, ali pripazite da uzmete proizvod koji sadrži SPF (minimalno SPF 25).

I naposlijetku, ako idete na praznike zimi zapamtite da se UV zrake mogu odbiti od reflektirajuće površine poput snijega ili vode, stoga ne zaboravite spakovati zaštitu od sunca bez obzira kakvo vrijeme očekujete.

* D’Orazio, J. i dr., ‘UV zračenje i koža’ u International Journal of Molecular Science 14.6 (2013.) str. 12222–12248 [Dostupno na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3709783/]
** Francuska agencija za sanitarnu sigurnost okoliša (AFSSE). ‘Ultraljubičaste zrake: saznanja o izlaganju i sanitarnim opasnostima’ (2005) str. 41
*** Robert Kandel, počasni director istraživanja u CNRS-u, Laboratorij dinamičke meteorologije (LMD/IPSL), Palaiseau.

Migrene, grčevi mišića i magnezijum

Glavobolja je bol u predjelu glave, lica i gornjeg dijela vrata. Postoji više vrsta glavobolje u zavisnosti od lokalizacije, uzroka i prirode bola.

Migrena je vrsta ponavljajuće glavobolje koju prate mučnina, povraćanje, preosjetljivost na svjetlost i zvuke ili drugi simptomi neuroloških poremećaja. Neurološki poremećaji u vidu aure mogu se javiti i prije pojave glavobolje. To mogu biti treperenje ili tačkice u vidnom polju, djelimičan gubitak vida. Glavobolja kod migrene je pulsirajuća i najčešće zahvata samo jednu polovinu glave. Napadi migrene mogu trajati i do nekoliko sati ili dana i često ometaju ili potpuno sprečavaju obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

Liječenje migrene pored primjene lijekova podrazumijeva i izbjegavanje faktora koji mogu dovesti do njenog nastanka.

 

Okidač za napad migrene mogu biti:

 

    • Premalo sna ili neredovno spavanje
    • Neredovni obroci
    • Stres
    • Prekomjeran unos kofeina
    • Nedostatak fizičke aktivnosti
    • Menstrualni ciklus
    • Jaka svjetlost, zvuk
    • Pojedina hrana i pića, lijekovi

Okidači za napad migrene se razlikuju od osobe do osobe i važno ih je prepoznati kako bi se glavobolja mogla spriječiti.

Kada dođe do akutnog napada migrene primjenjuju se analgetici. Pored klasičnih lijekova protiv bolova (aspirin, paracetamol, ibuprofen, metamizol) koriste se triptani, a kod nekih i ergot alkaloidi. Izbor se prvenstveno bazira na individualnom iskustvu - primjenjuju se lijekovi koji su do tad najbolje otklanjali bol. Kao dodatak terapiji i prevenciji migrene mogu se koristiti i preparati magnezijuma.

 

Mišićni grčevi su naglo nastale, nevoljne kontrakcije mišića koje mogu biti bolne.

Uzrok su fizički napor, mišićna slabost, smanjena funkcija štitne žlijezde, upotreba pojedinih lijekova, bolesti nervnog nervnog sistema, dehidratacija, poremećaj balansa elektrolita (kalcijum, magnezijum, kalijum). Bol je najverovatnije posljedice prejake kontrakcije koja do neke mjere izaziva oštećenje zgrčenog mišića.

Istezanje zgrčenog mišića može ublažiti simptome i smanjiti dužinu trajanja grča. Tople obloge mogu spriječiti mišićne grčeve koji se javljaju noću kod starijih osoba.
Kako grčevi mogu biti posljedica nedostatka magnezijuma u organizmu, suplementacija magnezijumom može pomoći u smanjenju učestalosti grčeva kod ovih osoba.

 

Nedostatak magnezijuma može dovesti do nedostatka kalcijuma i kalijuma u organizmu.

Ova tri elektrolita, između ostalog, neophodna su za normalnu funkciju nervnog sistema i mišića. Zato njihov nedostatak izaziva slabost i učestalo grčenje mišića. Grčenje mišića krvnih sudova otežava protok krvi kroz organizam i oštećuje tkiva kojima zbog smanjene prokrvljenosti nedostaje nutrijenata.

Magnezijum je važan za funkcionisanje svih tkiva, uključujući brojne procese u nervnom sistemu. Potrebni nivoi magnezijuma u organizmu održavaju se zahvaljujući apsorpciji u crijevima i eliminaciji bubrezima. Nedovoljan unos magnezijuma, nemogućnost dobre apsorpcije ili prekomjerno izbacivanje urinom mogu dovesti do njegovog nedostatka u organizmu.

Nedostatak magnezijuma učestvuje u nastanku upalnog procesa i promjene u funkcionisanju nervnog sistema. Nedostatak magnezijuma je takođe uključen u promjene na nivou krvnih sudova i nerava koji dovode do nastanka migrene.

Magnezijum nije lijek za migrenu i mišićne grčeve. Međutim, manjak magnezijuma u organizmu učestvuje u njihovom nastanku tako da suplementacija magnezijumom može biti korisna u ublažavanju tegoba kod osoba koje imaju migrene ili grčeve mišića. Dnevne doze 300-400 mg magnezijuma kod odraslih osoba vrlo rijetko imaju bilo kakve neželjene efekte.

 

mr ph. Tamara Devetak

Sensilab Sens Magnesium 375 mg 60 kapsula

Original price was: 16,44 KM.Current price is: 13,97 KM.
(0 Reviews)

Važnost uravnotežene crijevne flore

Crijevni milje se sastoji od kompleksne zajednice bakterija, gljivica, virusa i protozoa, koji čovjekovom organizmu donosi ćelije i gene, koje brojem daleko nadmašuju broj ćelija samog organizma.

U posljednjih 10 godina posebna pažnja se posvećuje značaju i uticaju ovih mikroorganizama na naše zdravlje.

Postoje dvije vrste bakterija u crijevnom traktu, dobre i štetne. Kod zdravih osoba, one su uravnotežene uz dominaciju dobrih bakterija. Dobre bakterije igraju značajnu ulogu u aspektima korištenja hranljivih sastojaka iz hrane i prevencije bolesti. One proizvode osnovne potrebne sastojke kao što su vitamini i organske kiseline, koje se absorbuju iz crijeva, a neophodne su za normalnu funkciju sluznice crijeva i vitalne organe, kao što je jetra. Brojni su faktori koji mogu narušiti ravnotežu crijevne flore i doprinijeti povećanju broja štetnih bakterija. Najčešći faktori koji doprinose disbalansu crijevne flore su: poremećaj crijevne pokretljivosti, hirurške intervencije u stomačnoj regiji i regiji tankog crijeva, oboljenja jetre i bubrega, perniciozna anemija, karcinomi, zračenje, antibiotska terapija, imunološki poremećaji, emocionalni stres, loša prehrana i starenje.

Važno je naglasiti da se normalna crijevna flora može održavati i ponovo uspostaviti, ako dođe do disbalansa, oralnim probiotskim proizvodima i izbalansiranom prehranom. Mliječno-kiselinski probiotski sojevi, kao što su lactobacillus i bifidobacteria, mogu uspješno održavati i ponovo uspostaviti balans crijevne flore, što za rezultat ima: ublažavanje opstipacije; prevenciju i liječenje dijareje, uključujući i dijareju izazvanu antibiotskim liječenjem; stimulaciju imunološkog sistema; povećanje otpornosti na infekcije.

EUBIOTIC® obezbjeđuje žive mikroorganizme koji su u prirodnim okolnostima prisutni u crijevnoj flori.

EUBIOTIC® kapsule sadrže žive aktivne kulture (Bifidobacterium BB-12®, Lactobacillus acidophilus LA-5®) u koncentraciji 4.0x10⁹ CFU (jedinice koje formiraju koloniju).
Proizvod je kombinacija dvije vrste najviše proučavanih probiotskih kultura, kroz kliničke studije: Bifidobacterium i Lactobacillus acidophilus.
Preporučen je kod djece iznad 6 godina i odraslih.
Upotreba: 1-2 kapsule EUBIOTIC® dnevno sa dovoljnom količinom tečnosti sobne temperature, najbolje uz obrok.
U slučaju antibiotske terapije, preporučeno je da EUBIOTIC® uzimate 2-3 sata nakon primjene antibiotika. Preporučeno je da EUBIOTIC® uzimate 7- 20 dana nakon prestanka uzimanja antibiotika.

Reference:

1.Mitsuoka T, DVM,PhD „ Intestinal flora and human health“ Asia Pac J Clin Nutr. 1996 Mar;5(1):2-9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24394457/

2. Posljednje odobreno Uputstvo za pacijenta,Eubiotic

Back to Top
Proizvod je dodan u vašu korpu