fbpx

Traži

Putujte bez brige: Savjeti za zdravu probavu

Punjenje baterija, odmaranje, otkrivanje novih krajeva i isprobavanje novih stvari… Svi se radujemo godišnjem odmoru, očekivanom bijegu od svakodnevne rutine. Međutim, osim prtljage na put nosimo i do 10 milijardi mikroorganizama koji se nalaze u našim crijevima i štite crijevnu floru, koja je prva obrambena linija pred različitim bakterijama i virusima. Puno puta nam putovanje poremeti rutinu koju imamo kod kuće i često se javljaju proljev ili zatvor.

Kako se pobrinuti za zdravu probavu na godišnjem odmoru?

  1. Hidratacija – pijte dovoljno vode tokom čitavog dana.
  2. Poštujte pravilo: »Skuhaj, ispeci, oguli ili ostavi!« Rizik od proljeva na putovanju znatno će se smanjiti konzumacijom svježe pripremljene, dobro termički obrađene hrane te oguljenog voća i povrća.
  3. Higijena ruku - Izuzetno je važno često pranje ruku sapunom. Kada čista voda nije dostupna, upotrijebite dezinfekcijska sredstva ili maramice.
  4. Kretanje.

Na putovanju su jako česta pojava gastrointestinalnih problema u vidu zatvora a dosta češće proljeva, takozvane putne dijareje

Zatvor

Promjena svakodnevnih aktivnosti i ishrane poremetiće ravnotežu u tijelu i neće biti ništa neobično ako se na godišnjem odmoru pojavi zatvor. Moramo se pobrinuti za dovoljan unos tekućine u tijelo, a preporučuje se i voda s dodanim magnezijem, koji djeluje blago laksativno.

A šta raditi kod putne dijareje?

Najvažnije je nadoknađivanje izgubljene tekućine da se spriječi dehidracija. Stoga je dobro u putnoj apoteci imati oralnu rehidracijsku so i probiotik.
Uzimanje probiotika preporučuje se već prije odlaska na putovanje (najmanje jednu sedmicu ranije) da se uspostavi ravnoteža u crijevnoj mikroflori.

A kako ćemo odlučiti koji probiotički proizvod je pravi za nas?

Da li su svi probiotici pogodni za svakog, odnosno za sve vrste probavnih smetnji? Da bi probiotički proizvod bio efikasan, bakterije moraju preživjeti u crijevima i mora biti zagarantovano preživljavanje u dovoljnoj koncentraciji do kraja roka trajanja proizvoda.

Inovativan postupak mikroinkapsuliranja pruža zaštitu i 5 puta veće preživljavanje korisne bakterije u probavnom sistemu (u poređenju s oblikom bez zaštićenog postupka mikroinkapsuliranja), te obezbjeđuje stabilnost proizvoda tokom čitavog perioda čuvanja.
Za probiotik moraju biti provedena odgovarajuća naučna ispitivanja i potvrđeni njegovi pozitivni efekti na zdravlje. Brojnim kliničkim ispitivanjima potvrđeno je kakve pozitivne efekte na zdravlje ima određena probiotička bakterija. Kod akutnog proljeva preporučuje se uzimanje dokazano efikasnih probiotičkih kultura koje smanjuju trajanje i intenzitet simptoma.
Od svih probiotika sigurno je najispitivaniji probiotički soj Lactobacillus rhamnosus GG, kojeg sadrže probiotici Waya Biotic.

Za Waya Biotic proizvode vrijedi sljedeće:

• Da sadrže terapijske količine mikroinkapsuliranog probiotičkog soja Lactobacillus rhamnosus GG.
• Provodi se redovna kontrola kvaliteta
• Inovativan postupak mikroinkapsuliranja pruža zaštitu i 5 puta veće preživljavanje korisne bakterije u probavnom sistemu (u poređenju s oblikom bez zaštićenog postupka mikroinkapsuliranja) te obezbjeđuje stabilnost proizvoda tokom čitavog perioda čuvanja
• Kapsule su želučanootporne (zaštićene od želučane kiseline), ovojnica kapsula u potpunosti je biljna
• Kapi su primjerene za novorođenčad, dojenčad i djecu od 1.dana rodjenja
• Neutralnog su mirisa i ukusa
• Primjerene su za alergičare jer ne sadrže alergene (mliječne bjelančevine, laktozu, gluten, jaja, ribe, kikiriki, susam, SO2, soju, orašaste plodove, celer, gorušicu, rakove)
• Primjerene i za vegetarijance

Neka vam Waya Biotic probiotici uvijek budu pri ruci!

https://bpharm.rs/proizvod/waya-biotic-kapsule-15-kapsula

Alfa-lipoinska kiselina: Vaš univerzalni saveznik za zdravlje

Alfa lipoinska kiselina naziva se „univerzalnim antioksidansom“ zbog svoje topivosti u vodi i u masti.

Njena primjena ima pozitivan efekat na povećanje koncentracije glutationa koji je jedan od najvažnijih endogenih antioksidansa u organizmu.

Koji su efekti alfa-lipoinske kiseline?

  • Zbog neuroprotektivnih svojstava, može imati pozitivan efekat u otklanjanju neuralgije u oporavku od herpes infekcija
  • Ima povoljan efekat na skraćenje razdoblja upale, omogućavajući obnavljanje oštećenog tkiva
  • Prolazi moždanu barijeru te se može koristiti kod senilnosti, poslije moždanog udara te kod Alchajmerove bolesti
  • Utiče na regulaciju tjelesne težine, smanjenje obima struka i kukova te na smanjenje udjela masti u organizmu
  • Pomaže u regulaciji holesterola i triglicerida.

Brojna klinička ispitivanja dokazuju da alfa-lipoinska kiselina:

  • smanjuje inzulinsku rezistenciju
  • preporučuje se i zdravim osobama jer odgađa nastanak Dijabetes mellitusa tako što podržava normalan nivo šećera u krvi

Alfa-lipoinska kiselina se preporučuje u tretmanu:

  • inzulinske rezistencije – ALA djeluje na sprečavanje nastanka šećerne bolesti
  • dijabetes mellitusa – ALA djeluje na sprečavanja nastanka komplikacija
  • ublažavanje komplikacija Dijabetes mellitusa (neuropatija, retinopatija, kardiomiopatija)

Visoko bioraspoloživi hrom pikolinat je esencijalan element u tragovima neophodan za metabolizam ugljikohidrata i masti. Hrom ima važnu ulogu u održavanju koncentracije glukoze u krvi.
*Hrom doprinosi održavanju normalnog nivoa glukoze u krvi i normalnom metabolizmu makronutrijenata.

Sagas Alfa lipoinska kiselina 600mg, 60 tableta

Sagas Alfa lipoinska kiselina je sinergijska kombinacija visoke doze alfa-lipoinske kiseline i hrom pikolinata. U jednoj tableti sadrži 600mg alfa lipoinske kiseline i 100mcg hrom pikolinata što predstavlja preporučenu dnevnu dozu za odrasle osobe.
Sagas Alfa lipoinska kiselina ne sadrži mliječne proizvode, a pogodna je i za vegane.
Primjenjuje se jedna tableta dnevno uz obrok.

https://bpharm.rs/proizvod/sagas-alfa-lipoinska-kiselina-600mg-60-tableta

Starenje kože i Evdermia Silken linija

Starenje kože je prirodan proces kojeg, između ostalog, prati pojava bora usljed nedovoljne hidratacije, smanjenja količine kolagena i elastina, narušavanja veze između površinskog i dubljih slojeva kože. One same po sebi ne predstavljaju medicinski problem, a ako iz estetskih razloga želimo da ih spriječimo ili umanjimo, treba imati na umu unutrašnje i spoljašnje faktore koji dovode do njihovog nastanka.

Na faktore poput genskih mutacija, promjena u ćelijskom metabolizmu i hormona ne možemo lako uticati, ali na faktore spoljašnje sredine kao što su UV zračenje i hemikalije kojima izlažemo kožu, možemo. Lokalna primjena antioksidansa, zaštita od sunčevih zraka i održavanje adekvatne hidratacije kože mogu usporiti nastajanje bora i smanjiti njihovu izraženost. Evdermia Silken face linija namenjena je upravo za ovu svrhu.

Evdermia Silken serum za lice 50ml

Silken face serum koži lica, vrata i dekoltea daje mladalački izgled, hrani je, obnavlja, štiti, dubinski hidrira, smanjuje bore i zateže. Sadrži hijaluronsku kiselinu niske molekularne težine što joj omogućava bolju penetraciju u kožu, a vitamin E i koenzim Q10 su snažni antioksidansi. Pantenol i oligopeptidi obnavljaju kožu, poboljšavaju joj elastičnost i povećavaju tonus.
Nanosi se ujutro i uveče na čistu kožu, blagim kružnim pokretima i pogodan je za dugotrajnu upotrebu.

Evdermia Silken face BB krema SPF30 50ml

Silken face BB krema SPF 30 je tonirana hidratantna krema, mat teksture, koja zahvaljujući kombinaciji mineralnih i hemijskih filtera pruža zaštitu od UVA, UVB i infracrvenih zraka. Ulje argana i vitamin E obezbeđuju hidrataciju i antioksidativno dejstvo, dok bisabolol djeluje umirujuće. Otporna je na vodu i znojenje, pogodna za svakodnevno nanošenje na sve tipove kože – uključujući kožu sklonu aknama, rozacei, hiperpigmentaciji ili nakon pilinga i dermoabrazije. Njeno nanošenje pruža ujednačavanje tena, a pogodna je za područja lica, vrata i dekoltea.

Evdermia Silken dnevna krema za lice SPF40 50ml

Silken face dnevna krema SPF 40 je hidratantna krema, mat teksture, sa visokim stepenom zaštite od UVA i UVB zraka. Pogodna je za korištenje tokom cijele godine jer pruža duboku hidrataciju, a djeluje i antioksidativno zahvaljujući vitaminu E. Koži obezbjeđuje elastičnost, mekoću i svilenkast izgled. Izuzetno je otporna na vodu i znoj pa predstavlja odličnu podlogu za šminku. Namijenjena je za sve tipove kože.

Evdermia Silken noćna krema za lice 50ml

Silken face noćna krema je multifunkcionalna krema koja može zadovoljiti sve potrebe kože tokom noći. Zahvaljujući retinolu djeluje protiv bora, obnavlja kožu i vraća joj elastičnost i čvrstinu. Niskomolekularna hijaluronska kiselina i peptidi mogu povećati koncentraciju hilajuronata i kolagena u koži, a shea, murumuru i shorea maslac je štite od iritacije. Pogodna je za sve tipove kože, a nanosi se svako veče nakon umivanja na područje lica, vrata i dekoltea.

mr ph. Tamara Devetak

Uzrokuje li dugotrajno sjedenje bolove u leđima?

Jeste li se ikada zapitali o vezi između kancelarijskog posla, dugotrajnog sjedenja i bolova u leđima?

Ljudi su kroz istoriju polako razvijali kičmu u obliku slova S i uspravno držanje, ali sada, iz godine u godinu, sve više vremena provodimo u lošem sjedećem položaju, što doprinosi mnogim poremećajima – posljedica može biti da kičma izgubi svoj prirodni S - oblik, što na kraju može dovesti do umjerenih ili jakih bolova u leđima.

˝Kada sjedimo, kičma gubi svoj S-oblik, što uzrokuje bol u leđima.”

˝55% kancelarijskih radnika pati od bolova u donjem dijelu leđa i obično ga pokreće radno okruženje.”

Dugotrajno sjedenje bez pauze i nepravilno sjedenje mogu uzrokovati bol u leđima

Naš moderan način života zahtijeva od nas da budemo fleksibilniji nego ikada prije. Ali ipak, mnogi od nas i dalje većinu svog budnog vremena provode u sjedećem položaju: u školi, vozeći auto, gledajući TV, radeći za kompjuterom za stolom u 'navodno' udobnom položaju uz minimalni fizički napor koji, nažalost, u mnogim slučajevima može imati veliki uticaj na naše zdravlje.
Sjedilački način života je zbog toga naširoko prepoznat kao jedan od faktora rizika za bol u leđima, što je također jedan od najčešćih simptoma koje prijavljuju kancelarijski radnici i obično ga pokreću varijable koje se odnose na radno okruženje kao što su držanje glave i ruku, položaj miš, vrsta stolice koja se koristi, umjereno ili izuzetno stresno radno mjesto i neredovno vježbanje. Kancelarijski radnici koji neprekidno sjede za svojim stolovima dugi vremenski period bez odmora često pate od bolova u leđima.

Reci NE bolovima u leđima

Važno je održavati redovnu fizičku aktivnost kako biste spriječili bolove u leđima, podesili udaljenost i visinu monitora, održavali pravilan sjedeći položaj i pravili pauze. Ali kada preventivne mjere nisu dovoljne, pokazalo se da su analgetici poput naproksena – koji spada u nesteroidne antiinflamatorne lijekove (NSAIL) – sigurni i efikasani u smanjenju bolova u leđima. Nema svrhe patiti od jednostavnih kratkotrajnih bolova u leđima, dopuštajući im da negativno utiču na vaš svakodnevni život, kada postoji brzi lijek za to.

Šta možete učiniti ako patite od bolova u leđima?

Kada je bol u leđima kratak i jednostavan, ne morate se obratiti ljekaru. Ako vam je pokretljivost kičme očuvana, dobro je nastaviti sa što više tjelesnih vježbi.

  • Redovna fizička aktivnost može biti korisna, poput hodanja ili plivanja, kao i vježbe za opuštanje i jačanje leđnih mišića.
  • Odmor može biti od koristi samo kada je bol jak, ali ne i kada je bol blag.
  • Topli i hladni oblozi takođe mogu pomoći.
  • Masaža ima terapeutski efekat, kao i vježbe za istezanje i jačanje mišića.
  • Ako osjetite iscrpljujući bol, svakako uzmite lijekove protiv bolova i nastavite što je više moguće sa svojom uobičajenom fizičkom aktivnošću. To će vam pomoći da spriječite gubitak mišićne mase, a također ćete ojačati mišiće leđa.

Nalgesin S.
Brzo rješenje za bol.

Od vitalnog je značaja da se bol NA VRIJEME olakša, dok se još može liječiti. Nalgesin S je brzo rješenje koje ublažava različite vrste boli, uključujući bol u leđima, glavobolju, zubobolju, menstrualne bolove i bolove u zglobovima i mišićima.

Kako uzimati Nalgesin S?

Nalgesin S mogu uzimati odrasli i djeca starija od 12 godina.
Uobičajena doza je 1 tableta svakih 8 do 12 sati. Za jače bolove u početku možete uzeti 2 tablete istovremeno ili u intervalima od jednog sata.
Na dan možete uzeti najviše 3 tablete.
Nalgesin S je pravi izbor i kod noćnih bolova.
Kad znate da će vas bol pratiti čak i noću (npr. bolovi u kičmi, zglobovima, menstrualni bolovi, zubobolja), možete uzeti Nalgesin S.
Njegovo dugotrajno djelovanje otklanja bol za 8 do 12 sati i pomaže vam da noć prespavate bez bolova. Istovremeno, dugotrajno djelovanje omogućava da uzmete manje tableta dnevno od drugih analgetika bez recepta.

Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.

Reference:

1. Szczygieł E et al. Musculo-skeletal and pulmonary effects of sitting position - a systematic review. Ann Agric Environ Med. 2017; 24(1): 8-12.

2. Celik S et al. Determination of pain in musculoskeletal system reported by office workers and the pain risk factors. Int J Occup Med Environ Health. 2018; 31(1): 91-111.

Zaštita od sunca tokom cijele godine

Zaštita od sunca tokom cijele godine

Proizvodi za zaštitu od sunca ne moraju se nositi samo u torbi za plažu! Vašoj koži je stalno potrebna zaštita. Slijedi 5 razloga zašto je potrebno nanositi faktor zaštite od sunca tokom svih godišnjih doba, bez obzira na vrijeme….

RADOSTI PROLJEĆA

Kada dođe proljeće, svima nam je dosta vlažnih, zimskih dana, te imamo naviku da sve više vremena provodimo na otvorenom čim izađe sunce. Duži dani i ljepše vrijeme podrazumijevaju duži boravak van zatvorenog prostora, ali relativno umjerene temperature mogu dovesti u zabludu: UV zrake su i dalje potencijalno rizične za kožu. Do proljeća, UV zračenje je već skoro 10 puta intenzivnije nego tokom zime. Naoblaka mahom umanjuje infracrvenu i vidljivu svjetlost, što dovodi do smanjenja topline i svjetlosnog intenziteta, ali ne i jačine UV zračenja: do 80% UV zračenja može probiti kroz oblake.

Efikasan način da se spriječi slučajna oštećenost i povećani rizik preranog starenja vaše kože je korištenje zaštitnog faktora tokom vaše rutinske brige o koži. BB krema za lice u tamnijoj nijansi sa zaštitnim faktorom 50 daje čak i prirodni izgled dok u isto vrijeme i štiti vašu kožu. Za tenove sklone sjaju, krema za lice s mat efektom i dodatnim faktorom za zaštitu od sunca održava kožu nemasnom, sprečavajući izdajnički sjaj oko problematičnih područja, kao što su T zona i čelo.

LJETNA ZABAVA

Za većinu nas ljeto znači vrijeme odmora! To je ujedno i najvažnije godišnje doba za nanošenje moćnih proizvoda za zaštitu od sunca, imajući u vidu da je UV zračenje jače usljed blizine sunca, te i da ćemo najvjerojatnije više vremena provoditi na otvorenom izloženi suncu.

Ukoliko uživate u skakanju po valovima ili običnom gnjuranju u bazenu, pobrinite se da koristite kremu za zaštitu od sunca sa formulom koja je na bazi Wet tehnologije, a kako biste imali dodatnu vodootpornost. Ne zaboravite stalno nanositi zaštitu za sunce i to svaka dva sata, kao i da se sklonite sa direktne sunčeve svjetlosti tokom najtoplijih dijelova dana ( od 11.00h do 16.00h). Štiteći svoju kožu tokom ljetnih mjeseci, izbjećete posljedice suhe, oštećene kože, kada dođe jesen.

JESEN

Ljeto je gotovo i vrijeme je da se vratimo našoj svakodnevnici. Idete li na odmor van sezone ili aktivnosti na otvorenom? Možda je opao intenzitet UV zračenja, ali dugovalni UVA zraci su i dalje prisutni i predstavljaju rizik za zdravlje vaše kože. Ukoliko je jesen vrijeme kada idete na odmor (manje gužve, niže cijene), vašoj koži je potrebna ista njega kao i tokom ljetnih mjeseci, zato ne zaboravite zaštitu od sunca!

Sportski tipovi mogu izbjeći osjećaj masnoće izazvan raznim kremama za zaštitu od sunca kada su u kombinaciji sa znojem i kretanjem tako što će probati Vichy Invisible Hydrating Mist. Delikatno prijanja na kožu pri čemu ćete osjetiti prefinjen cvjetni miris i imati osjećaj svježine bez bijelih tragova ili klizanja po koži.

https://bpharm.rs/proizvod/vichy-capital-soleil-hidratantna-vodica-za-zastitu-od-sunca-spf30-200ml

ZIMA

Idete li na odmor na skijanje ove zime? Intenzitet UV zračenja se povećava sa nadmorskom visinom - oko 10% na svaki kilometar - zato se osigurajte da slučajno ne oštetite svoju kožu ukoliko ne nanesete faktor 50+ i nemate u džepu stik za zaštitu od sunca. Redovno nanosite iznova na područja koja su najviše izložena suncu, kao što su nos, čelo, uši i obrazi.

Zašto su planine posebno opasne za kožu? Vjetar i hladnoća mogu zavarati da i ne primijetite svoju izloženost suncu. Takođe, snijeg ima najveću refleksiju od svih površina, reflektujući između 60-80% UVA i UVB zraka.

ZAŠTITA OD SUNCA U SVAKO DOBA

Čak i na otvorenom, vašoj koži je potrebna zaštita, jer i prozori mogu biti obmanjujući. Iako ne možete  dobiti preplanulost iza stakla, UVA zrake, ne UVB zrake odgovorne za opekline, probijaju vidljivom svjetlošću. Posljedice produžene izloženosti bez zaštite mogu dovesti do dubokih oštećenja ćelija čak i DNK i foto-starenja - kada izgledate mnogo starije nego što  imate godina.

Imajući u vidu da su dugovalne UVA zrake prisutni tokom cijele godine, bolje je spriječiti nego liječiti kada je u pitanju briga o vašoj koži. Neka vam nanošenje zaštite od sunca bude dio dnevne rutine u održavanju ljepote, bez obzira na godišnje doba.

Sunce i hiperpigmentacija

Sunce i hiperpigmentacija

Hiperpigmentacija je pojava tamnih područja na koži koja nastaje zbog pojačane proizvodnje melanina. Melanin je pigment koji koži daje boju. Osobe svjetlije boje kože, koje lako ne tamne, imaju manje šanse za razvoj hiperpigmentacije u odnosu na osobe tamnije puti. Tamniji ten znači veću mogućnost da hiperpigmentacija bude jače izražena i duže traje.

Zahvaćena područja nisu bolna i ne izazivaju nelagodu, problem koji stvaraju je estetske prirode. Postoji više vrsta hiperpigmentacije: postinflamatorna hiperpigmentacija, melazma, pjege, staračke pjege, sunčane mrlje. Bez obzira na uzrok, sunčeva svjetlost može izazvati tamnjenje hiperpigmentacijskih mjesta.
Osobe tamnije puti prirodno imaju veći stepen zaštite od UVB zraka. Sklonije su hiperpigmentaciji uzrokovanoj UVA zracima i vidljivom svjetlosti. Osobe svjetlije puti osjetljive su na sve vrste sunčevih zraka. Zato je važna primjena SPF preparata tokom cijele godine.

Šta može dovesti do hiperpigmentacije?

Proizvodnju melanina mogu povećati brojni faktori:

  • Hormonske promjene u pubertetu i trudnoći kao i poremećaj funkcije nadbubrežnih žlijezda;
  • Genetski faktori;
  • Povrede kože poput ogrebotina, posjekotina, opekotina i akni. Ovaj vid hiperpigmentacije se naziva postinflamatorna hiperpigmentacija. Preporučuje se zaštita povrede od sunca barem 15 dana kako bi se smanjio uticaj sunčeve svjetlosti na tamnjenje kože;
  • Upotreba lijekova poput oralnih kontraceptiva, nekih antidepresiva i antibiotika doksiciklina može povećati osjetljivost kože na sunce. Pored hiperpigmentacije, javlja se mogućnost nastanka opekotina tokom izlaganja suncu;
  • Izlaganje sunčevoj svjetlosti. 

Sunčevi zraci sastoje se od infracrvenih zraka, vidljive svjetlosti i UV zraka. Ljudi izuzetno svijetle puti, prirodno svijetle kose i očiju posebno su osjetljivi na UV zrake. Njihova koža ima vrlo malu sposobnost stvaranja melanina. Posljedično, izloženost suncu kod ovih osoba izaziva iritaciju kože i opekotine, a ne preplanulost. Ove osobe nisu sklone razvoju hiperpigmentacije pod uticajem sunčeve svjetlosti. Osobe izuzetno svijetle puti ne bi trebale izlaziti iz kuće bez nanošenja SPF preparata na kožu. Minimalni nivo zaštite od sunca za ovaj tip kože je SPF 50. I kožu koja može da tamni treba zaštiti. Maslinastom tonu kože dovoljan je SPF 30, a najtamniji tipovi kože mogu se zaštiti faktorom 15. Zaštita kože od sunčevih zraka ne sprečava samo nastanak hiperpigmentacije, već i smanjuje mogućnost razvoja karcinoma kože.

Preplanulost i tamnjenje su odbrambeni faktor organizma od štetnih UV zraka, ali i posljedica njihovog štetnog dejstva. Preplanulost pruža zaštitu jednaku SPF 4. U prvim minutama izloženosti UV zračenju dolazi do oksidacije melanina i njegovog postepenog tamnjenja. UV zraci prodiru u kožu i oštećuju DNK ćelija. Ova oštećenja i proces popravke DNK dalje aktiviraju povećanu sintezu melanina. Melanin apsorbuje štetne UV zrake, rasipa ih i djeluje kao antioksidans. Na taj način smanjuje oštećenje kože koje sunce može izazvati. Kada količina UV zraka premašuje zaštitu koju pruža melanin nastaju crvenilo i opekotine.

Melazma, pjege i sunčane mrlje su oblici hiperpigmentacije koji se najčešće javljaju na licu i rukama, odnosno na dijelovima tijela često izloženim suncu.
Melazma su sivo-smeđe hiperpigmentacijske mrlje koje se javljaju na čelu, gornjoj usni i obrazima. U većini slučajeva lokalizovane su simetrično. Često se javljaju u trudnoći i kod uzimanja kontracepcijskih tableta. Izlaganje suncu uvijek povećava izraženost melazme.

Mrlje od sunca su češće u starijoj životnoj dobi nakon pretjeranog izlaganja suncu. Obično su veće od pjega i izgledaju kao njihova nakupina na koži. Javljaju se na licu, ramenima, rukama.

Pjege su nasljedni oblik hiperpigmentacije. Najčešće zahvataju predio obraza i nosa. Prisutne su od djetinjstva, a izraženije su nakon izlaganja suncu.

Hipepirmentacijske mrlje ne svrbe, ne bole, nisu toplije od okolne kože, ne stvaraju gnoj niti krvare. Pojava bilo kojeg od ovih simptoma znači da se radi o potencijalno ozbiljnijem problemu. U tom slučaju obavezno se treba obratiti doktoru.

Kako ukloniti hiperpigmentaciju?

Terapija hiperpigmentacije dugo traje. Posvjetljivanje tamnih mjesta može trajati i do 6 mjeseci. Uglavnom podrazumijeva lokalnu upotrebu hidrohinona, kojične kiseline, glikolne kiseline, vitamina C, retinoida ili niacinamida. Terapija drugog izbora su hemijski piling ili upotreba lasera u dermatološkim ordinacijama. Ove metode mogu iritirati kožu i izazvati crvenilo, svrab, suhoću.

Kako spriječiti hiperpigmentaciju?

UV zraci izazivaju tamnjenje hiperpigmentacijskih fleka. U posljednje dvije decenije dokazana je i veza između vidljive svjetlosti i pojave tamnih mrlja na koži. Najbolja metoda za sprečavanje hiperpigmentacije je zaštita kože od sunčevih zraka. Ovo podrazumijeva izbjegavanje solarijuma i nošenje SPF preparata prilikom boravka na otvorenom. Takođe je važno nošenje odjeće i šešira kada je UV indeks visok. Sunčeva svjetlost, pa tako i UV zraci, prisutni su i kada je vrijeme oblačno. Snijeg reflektuje sunčeve zrake, pa je koža i zimi izložena štetnom dejstvu UV zraka. Zato je SPF zaštita važna tokom cijele godine, a ne samo tokom ljetnjih mjeseci.

Najbolji izbor su preparati koji nude visok stepen zaštite od sunca. Ovo podrazumijeva zaštitu od UVA, UVB zraka, ali i vidljive sunčeve svjetlosti. To su SPF 30+ proizvodi koji štite od UVB zračenja, uz dodate UVA filtere i filtere koji blokiraju vidljivu svjetlost.

Hemijski filteri sunčeve svjetlosti iz preparata sa zaštitnim faktorom prodiru u kožu. Pogodniji su za masnu kožu koja nije sklona iritaciji. Oni apsorbuju UV zrake što može povećati temperaturu kože. Zato se za prevenciju hiperpigmentacije preporučuju mineralni filteri. To su najčešće titanijum dioksid i cink oksid. Oni ostaju na površini kože i odbijaju UV zrake. Pogodniji su za suhu kožu sklonu iritaciji. Osobe sa posebno osjetljivom kožom takođe treba da izbjegavaju preparate koji sadrže parfeme.
Mineralni filteri na bazi oksida gvožđa efikasni su i u blokiranju vidljive svjetlosti. Njihov dodatak preparatima sa UVA i UVB filterima pruža visok stepen zaštite od melazme.
Na tržištu su dostupni i mješoviti SPF proizvodi. Oni sadrže kombinaciju mineralnih i hemijskih filtera i mogu omogućiti veći stepen zaštite.

Kako bi se koža zaštitila od hiperpigmentacije, ali i iritacije, opekotina i melanoma, preporučuje se svakodnevna upotreba preparata sa faktorom zaštite od sunca. Neophodno je sačekati 15-30 minuta kako bi se proizvod upio u kožu i obezbijedio zaštitno dejstvo. Preporučljivo je ponovno nanošenje zaštitnog faktora svakih 2h boravka na otvorenom, pogotovo ako plivate ili se intenzivno znojite.

Nanošenje zaštite od sunca ne znači mogućnost neograničenog boravka na otvorenom. Uz sve metode zaštite i dalje treba ograničiti vrijeme izlaganja sunčevom zračenju kada je ono najjače. Sunce je tipično najjače između 10 sati ujutro i 3 sata poslije podne.

mr ph. Tamara Devetak

Elektroničke cigarete – unapređenje ili pogoršanje zdravlja?

Elektroničke cigarete su proizvodi iz grupe sistema za elektroničku dostavu nikotina. One omogućavaju zadovoljavanje potrebe za nikotinom kod pušača duvana uz izbjegavanje udisanja drugih, dokazano štetnih i čak kancerogenih, komponenti cigareta. Zbog načina primjene koji oponaša klasičnu cigaretu, imaju potencijal da im budu efikasnija zamjena u odnosu na nikotinske žvake i flastere.

Problem sa e-cigaretama nastaje usljed nedovoljne zakonske regulative i marketinga usmjerenog prema mlađoj populaciji. U ispitivanju urađenom u Hrvatskoj, utvrđeno je da čak 50% testiranih tečnosti za punjenje sadrži koncentraciju nikotina znatno veću od deklarisane, ali i dozvoljene. U pojedinim uzorcima takođe je utvrđeno prisustvo opasnih količina olova u usniku. Zato je postojanje jasno definisanih zakonskih propisa, kojih se ovi proizvodi moraju pridržavati, vrlo važno.

Primamljivi ukusi i izgled same cigarete, odnosno uređaja, čine ih izuzetno opasnim za mlađu populaciju. Postoji mogućnost unosa visokih doza nikotina, u zavisnosti od vrste proizvoda i načina primjene, a on izaziva zavisnost i posebno je štetan za mozak adolescenata.

Postojanje tečnosti za e-cigarete koje ne sadrže nikotin je teoretski korisno za pušače jer zadovoljavaju potrebu za aktom pušenja cigarete uz izbjegavanje štetnih efekata nikotina. Međutim, zbog ideje da samo odsustvo nikotina znači da je proizvod bezbijedan, ovo stvara uslove da sve mlađe populacije počnu da ih koriste. Ovo takođe ne znači da su bezbijedne za trudnice i dojilje. Činjenica da e-cigarete ne sadrže kancerogene sastojke koji se mogu naći u cigaretama, ne znači da pojedine komponente aerosola koji se udišu nemaju svoje neželjene efekte na organizam.

E-cigarete mogu biti bezbijednija alternativa pušenju duvana, ali nikako nisu namijenjene nepušačima. Čak je i pojam “zdravije cigarete” diskutabilan, s obzirom da su relativno novi proizvod i nemamo pristup informacijama kakav se efekat na respiratorni sistem i ostatak organizma može očekivati nakon dugogodišnje primjene.

mr ph. Tamara Devetak

SPF najvažniji aktivni sastojak koji vam je potreban u borbi protiv znakova starenja

SPF: najvažniji aktivni sastojak koji vam je potreban u borbi protiv znakova starenja

Bore, pigmentacijske mrlje, tanke linije… proučićemo zašto je SPF ključan u borbi protiv znakova starenja.

ZAŠTO JE NANOŠENJE SPF-A TOLIKO VAŽNO?

Već smo to rekli i reći ćemo opet: svakodnevno nanošenje zaštitnog faktora protiv UVA zraka jedna je od najboljih stvari koje možete napraviti za svoju kožu s ciljem prevencije preranog starenja. Uz zagađenje, stres i neprimjerenu ishranu, oštećenja uzrokovana UV zrakama vodeći su uzrok starenja kože i odgovorna su za bore, tanke linije, tamne mrlje i hiperpigmentaciju.

Dobijanje dovoljno sunčeve svjetlosti neophodno je za zdrave kosti i rast mišića, no važno je ne izlagati kožu nepotrebnoj opasnosti. Tek dvije do tri „doze“ izlaganja suncu sedmično dovoljne su za optimalnu rezervu vitamina D u tijelu što znači da je za većinu nas zaštita kože primjerenim SPF-om ključna kad govorimo o dugoročnom očuvanju zdravlja naše kože.

ODABIR PRIMJERENOG SPF-A

SPF 15 obično je dovoljan za zaštitu tokom godine, no važno je uzeti u obzir vašu okolinu pri odabiru faktora ljeti. Ima li puno sunca tamo gdje živite? Možete li se lako skloniti u hlad i zaštititi kožu?

Za izuzetno blijedu ili svijetlu kožu lica i tijela potreban je SPF 50+ dok je srednje tamnim i maslinastim tonovima kože obično dovoljan SPF 30. Čak bi i najtamniji tipovi kože tokom ljeta trebali svakodnevno nanositi SPF 10-15, stoga provjerite sadrži li vaša dnevna krema SPF. Zavisno od nivoa izlaganja suncu trebali biste zaštitno sredstvo redovno nanositi tokom dana.

Ako nanosite zaštitno sredstvo odvojeno od njege za kožu i šminke, obratite pažnju na osjetljivije dijelove tijela oput mosta nosa, sljepoočnica i područja ispod očiju jer ta područja sunce prvo hvata.

I na kraju, provjerite spada li vaše zaštitno sredstvo u kategoriju „širokog spektra“ – efikasne zaštite od UVA i UVB zraka. Možda je čudno, no ne štite sve zaštitne kreme od UVA zraka (koje su prvenstveno odgovorne za fotostarenje). Nastavite čitati o svemu što niste znali o oštećenjima uzrokovanim UV zrakama i uvjerite se štiti li vaš SPF štiti kožu od oba tipa sunčevih zraka!

Maj – mjesec borbe protiv melanoma

Sunce je neophodno za život i njegova svjetlost je korisna - svakodnevno izlaganje u trajanju od 15 minuta omogućava stvaranje dovoljne količine vitamina D3 u koži. Međutim duže izlaganje UVA i UVB zracima izaziva preplanulost i oštećuje DNK ćelija što povećava šanse za razvoj karcinoma.
UVB zraci takođe izazivaju opekotine, dok ih pretjerana izloženost UVA zracima ne izaziva pa se ne treba oslanjati na osjećaj toplote na koži kao znak prekomjerne izloženosti suncu. Preplanulost i tamnjenje su odbrambeni faktor organizma od štetnih UV zraka i znak su da je DNK ćelija kože oštećen. Preplanuli ten nije zaštita od sunca - preplanulost svijetle kože jednaka je zaštitnom faktoru 4.
Karcinom kože se obično javlja na mjestima koja su najizloženija suncu i najčešći je kod osoba starijih od 50 godina, ali može se javiti i kod mlađih. Posljednjih godina njegova učestalost je u porastu. Faktori rizika su često i dugotrajno izlaganje suncu, prisustvo mnogo atipičnih mladeža, opekotine od sunca, nezaštićenost kože od sunca u mladosti i korištenje solarijuma.
Postoje tri najzastupljenije vrste nemelanomskog raka kože i melanom kao najopasniji:

Melanom je nekad teško razlikovati od mladeža - može biti u nivou kože ili uzdignut, veličine od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara. Najčešće se javlja na trupu i nogama, a svrab ili krvarenje lezije na koži mogu biti znaci malignih melanoma.
Ako atipični mladež ispunjava 4 kriterijuma obavezno se treba obratiti dermatologu:

Prevencija oštećenja i karcinoma kože
UV index je jedinica ultravioletnog zračenja sunca. Što je viši to je veći rizik od oštećenja kože.

Osobe svijetle puti, prirodno plave ili crvene kose, zelenih ili plavih očiju, čija koža pri izlaganju suncu ne tamni već crveni zahtijevaju posebno jaku zaštitu od sunca. Nema smisla pokušati potamniti sa ovim tipom kože jer će samo doći do opekotina i povećanog rizika od nemalignih ali i malignih lezija. Ostali tipovi kože takođe zahtijevaju zaštitu, ali imaju mogućnost tamnjenja.

Opasnost od razvoja karcinoma kože razvija se u mladosti i zato mladi trebaju koristiti preparate sa SPF većim od 30, nositi šešire i zaštiti oči sunčanim naočalama – poželjno je da i one pružaju UV protekciju. Ako to nije moguće, djecu treba voditi na sunce samo u ranim jutarnjim i kasnim posljepodnevnim satima kada je ono najslabije. Tamnija odjeća pruža veći stepen zaštite. Preparati za kožu trebaju imati najveći mogući faktor zaštite od UVA i UVB zraka. Većini treba oko 30 minuta da počnu da djeluju i zaštita traje 1-3 sata.
Provođenje vremena u hladovini kada je sunčano i dalje nosi rizik od oštećenja usljed reflektovanih UV zraka ako se ne koriste adekvatne mjere zaštite, a s obzirom da UV zraci prolaze kroz oblake i ne možemo ih vidjeti, oblačno vrijeme ne znači da ne postoji potreba za zaštitom.

Pojedini lijekovi i kozmetička sredstva povećavaju osjetljivost kože na sunčeve zrake pa treba obratiti pažnju i na ovaj faktor.

Samopregled je od izuzetnog značaja kod prevencije i rane detekcije karcinoma kože. Poželjno je barem jednom mjesečno pregledati sopstvenu kožu. Posebno obratiti pažnju na mjesta na koži koja su promijenila boju, veličinu, drugačija su na dodir, krvare, svrbe ili ispunjavaju neki od ABCDE kriterijuma.

Na sljedećem linku možete vidjeti termine besplatnih dermatoloških pregleda u cilju prevencije i ranog otkrivanja raka kože u gradovima širom BiH za 2024. godinu: Euromelanoma

mr ph. Tamara Devetak

Back to Top
Proizvod je dodan u vašu korpu