fbpx

Traži

Morbili

Morbili (ospice, male ospice, male boginje) su virusno oboljenje koje izaziva Morbillivirus. Naziv male boginje ukazuje na to da se radi o bolesti sa blažim simptomima u odnosu na Variola veru - velike boginje, tešku zaraznu bolest sa trajnim posljedicama, koja je iskorijenjena upravo zahvaljujući vakcinaciji. Ne treba ih miješati sa vodenim kozicama (vodene ospice, ovčije boginje, varičele) koje su znatno blaža bolest i imaju rjeđe komplikacije. Morbili su bili vodeći uzrok smrti kod djece prije uvođenja vakcine 60-ih godina prošlog vijeka, a smrtnost se od 2000. do 2015. godine smanjila 79% zahvaljujući prvenstveno vakcinaciji ali i boljem socioekonomskom statusu.

Infekcija se pretežno javlja pred kraj zime i početkom proljeća, prenosi se respiratornim putem - preko kapljica. Virus preživljava u vazduhu i na površinama do 2h, a jedini izvor infekcije je čovjek. Osoba je najviše zarazna nekoliko dana prije osipa, tokom i nekoliko dana nakon povlačenja osipa. Radi se o izuzetno zaraznom oboljenju - najmanje 95% neimunizovanih osoba izloženih zarazi će oboljeti.

Inkubacija traje oko 10 dana kada dolazi do pojave visoke temperature dok se oko 14. dana javlja osip. Prvo se javljaju lezije na sluzokoži unutrašnje strane obraza, a drugi simptomi obuhvataju konjuktivitis, kašalj, uvećanje limfnih čvorova i crveni pljosnati osip na koži koji traje 5-6 dana, zatim prelazi u smeđe mrlje koje se povlače i ljušte.

Komplikacije se javljaju kod 30% oboljelih i to najčešće kao encefalitis kod odraslih i pneumonija kod djece koja u oko 60% slučajeva ima smrtan ishod. Može doći i do teške dijareje, upale srednjeg uha, sljepila usljed akutnog nedostatka vitamina A tokom bolesti, hroničnih neuroloških problema. Morbili takođe slabe imuni sistem i povećavaju mogućnost nastanka drugih oboljenja.

Lijeka za morbile nema, terapija obuhvata samo olakšavanje simptoma: prevencija dehidracije i nedostatka nutrijenata, liječenje eventualne sekundarne bakterijske infekcije i davanje vitamina A.
Profilaktička upotreba antibiotika nije opravdana, primjenjuju se samo kod znakova bakterijske infekcije, posebno pneumonije i upale srednjeg uha.

Nuspojave vakcine su minimalne i obuhvataju groznicu i povišenu temperaturu, pojavu osipa sličnog ospicama, bol na mjestu primjene, nervozu i plač. One se ne javljaju kod svakog djeteta i u svakom slučaju su bolja alternativa razvoju infekcije i komplikacijama koje mogu imati smrtni ishod.

U toku epidemije morbila preporučuje se “nulta doza” MMR vakcine djeci uzrasta oko 9 mjeseci.
U kolektivima u kojima je došlo do epidemije moguća je pojava blaže forme bolesti kod 10% vakcinisanih jednom dozom i 2-5% vakcinisanih sa dvije doze.

U Republici Srpskoj je prvom dozom MRP vakcine u 2022. vakcinisano 69.01%, a drugom 76.22% djece, daleko manje od neophodnih 95% da se postigne kolektivni imunitet, što znači da postoje uslovi za razvoj epidemije ove bolesti.

Autizam i poremećaji u razvoju NISU povezani sa vakcinacijom tako da odlaganje ili izbjegavanje primjene vakcine samo ugrožava zdravlje vašeg djeteta. Kada je dovoljno veliki procenat populacije vakcinisan, onemogućava se opstanak virusa pa vakcinisanje ne štiti samo osobu koja je primila vakcinu već čitav kolektiv.

mr ph. Tamara Devetak

Uriage Xémose u njezi suhe kože

Osjetljiva koža kojoj fali vlage ili masnoće, u zavisnosti od uzroka, javlja se kao isušena, suha koža i u najizraženijem slučaju kao atopijski dermatitis. Manifestuju se izraženim perutanjem, osjećajem zatezanja, sklonošću ka iritaciji i svrabom.
Isušenoj koži fali vode, dehidrirana je zbog narušene barijerne funkcije. To je privrememo stanje koje se može javiti u zimskim mjesecima usljed hladnog vazduha ili nakon primjene agresivnih sredstava za čišćenje i pilinga. Može doći do povećanog stvaranja masnoće kako bi se kompenzovao nedostatak vode što povećava sklonost nepravilnostima tipa akni. Simptomi su ograničeni na dio tijela izložen faktorima koji su doveli do isušivanja.
Suhoj koži nedostaju lipidi. Ovo je urođeni tip kože određen genetskim faktorima i hormonima. Sklona je nastanku bora i simptomi su prisutni na cijelom tijelu, pogotovo licu, rukama i vlasištu.
Atopijski dermatitis (AD) je hronična inflamatorna kožna bolest koja konstantno prelazi iz faze egzacerbacije (pogoršanje simptoma) u poboljšanje i obrnuto. Može predstavljati prvu fazu alergijskog marša koji se u kasnijoj životnoj dobi nastavlja razvojem alergijskih bolesti poput astme i alergijskog rinitisa. Uz simptome zajedničke suhoj i isušenoj koži, u egzacerbaciji AD mogu se javiti edem, ljuštenje kože, crvenilo, erozije, kraste i lihenifikacija.

 

Prirodni lipidi u sastavu kože omogućavaju zadržavanje vlage što sprječava nastajanje sitnih pukotina koje vode isušivanju, perutanju i nastanku svraba. Češanjem kože koja svrbi dodatno se oštećuje već narušen površinski sloj i stvara začarani krug suhoće, svraba i iritacije.
Baš zato je kontrolisanje svraba osnova terapije izrazito suhe kože, a postiže se održavanjem barijerne funkcije upotrebom adekvatnih sredstava za čišćenje i njegu.
Uriage Xémose linija proizvoda namijenjena je upravo za sve tipove suhe kože i kožu sklonu atopiji. Pogodna je za sve uzraste, a zahvaljujući svojoj formulaciji može ispoljiti četvorostruko dejstvo:

 

Xémose sredstva za čišćenje formulisana su bez sapuna tako da omogućavaju nježno održavanje higijene i pružaju umirujući efekat.
Za svakodnevnu hidrataciju dostupni su preparati od laganije teksture, Xémose SOS umirujućeg spreja do kremastijih balzama i krema. Nemasne su strukture, ne ostavljaju tragove na odjeći, a nadoknadom lipida koži pružaju i do 48h zaštite od ponovnog nastanka svraba i iritacije.
Za posebno osjetljivu kožu formulisani su Xémose stik za usne i umirujuća krema za područje oko očiju koja je pogodna za suhe kapke sklone peckanju.

mr ph. Tamara Devetak

38812

Uriage Xemose cerat 200ml

34,90 KM
(0 Reviews)
Ovaj bogati cerat intenzivno hrani kožu, štiti i obnavlja kožnu barijeru i trenutno umiruje svrab
38817

Uriage Xemose emolijentna krema 200ml

28,50 KM
(0 Reviews)
Suha do izrazito suha koža i koža sklona atopiji. Za lice i tijelo. Za bebe,
38814

Uriage Xemose emolijentna krema 400ml

42,90 KM
(0 Reviews)
Suha do izrazito suha koža i koža sklona atopiji. Za lice i tijelo. Za bebe,
38815

Uriage Xemose krema za lice 40ml

31,50 KM
(0 Reviews)
Hrani, umiruje i štiti izrazito suhu kožu lica i kožu sklonu atopiji .Za bebe, djecu
41814

Uriage Xemose PSO umirujući koncentrat za njegu kože sklone psorijazi 150 ml

31,50 KM
(0 Reviews)
Uriage Xémose PSO umirujući koncentrat pomaže u eliminiranju psorijatičnih polja: Ovaj lagani fluid umiruje osjećaj
38825

Uriage Xemose SOS umirujući sprej 200ml

35,90 KM
(0 Reviews)
Trenutačno umiruje, hrani i dugoročno štiti. Umiruje iritacije i svrbež u manje od 60 sekundi.
38819

Uriage Xemose tečni sindet za kupanje 200ml

18,50 KM
(0 Reviews)
Namijenjen veoma suhoj koži i koži sklonoj atopiji, svim uzrastima, bez mirisa, konzervansa, hipoalergen. Ovaj
38820

Uriage Xemose tečni sindet za kupanje 500ml

36,99 KM
(0 Reviews)
Namijenjen veoma suhoj koži i koži sklonoj atopiji, svim uzrastima, bez mirisa, konzervansa, hipoalergen. Ovaj
38824

Uriage Xemose ulje za kupanje 1000ml

53,00 KM
(0 Reviews)
Umirujuće ulje za tuširanje, kupanje suhe, veoma suhe i kože sklone atopiji. Za bebe, djecu
38823

Uriage Xemose ulje za kupanje 200ml

22,90 KM
(0 Reviews)
Umirujuće ulje za tuširanje, kupanje suhe, veoma suhe i kože sklone atopiji. Za bebe, djecu
38822

Uriage Xemose ulje za lice i tijelo 500ml

30,89 KM
(0 Reviews)
Umirujuće ulje za tuširanje, kupanje suhe, veoma suhe i kože sklone atopiji. Za bebe, djecu
38816

Uriage Xemose Umirujuća njega za područje oko očiju 15ml

20,52 KM
(0 Reviews)
Uriage Xémose Umirujuća njega za konture oko očiju - njeguje, štiti i poboljšava udobnost osjetljivih kapaka
38813

Uriage Xemose Umirujući uljni balzam protiv svraba 500ml

46,90 KM
(0 Reviews)
Umirujući uljni balzam za suhu i vrlo suhu kožu, kožu sklonu atopiji i psorijazi. 48

Veliki kašalj

Veliki kašalj, hripavac ili pertusis je zarazna bakterijska infekcija organa za disanje koju karakterišu napadi jakog kašlja. Najčešća je i najopasnija kod male djece i dojenčadi, ali mogu oboljeti i odrasle osobe. Uzročnik je bakterija Bordetella pertusis, a prenosi se pretežno direktnim kontaktom sa izlučevinama disajnog trakta oboljele osobe i vazduhom, rijetko preko kontaminiranih predmeta.
Zaražena osoba je veoma zarazna u prve dvije sedmice infekcije kada simptomi ne moraju biti izraženi - iz ovog razloga je izuzetno važno nositi zaštitnu masku.

S obzirom da je rezervoar infekcije čovjek - efikasna prevencija je redovna vakcinacija. U Republici Srpskoj koristi se petovalentna vakcina Pentaxim protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječije paralize i Haemophilusa influenzae tip B. Ova vakcina daje se u 3 doze u osnovnoj seriji i onda se sa 18 mjeseci života radi revakcinacija (buster). Pri polasku u školu (sa 6-7 godina) prima se druga revakcina vakcinom protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja i dječije paralize. Izuzetno je važno da se prime sve 3 doze i revakcine kako bi se postigla optimalna zaštićenost od ovih potencijalno smrtonosnih bolesti.
Činjenica da se ove bolesti danas javljaju rijetko jeste direktna posljedica uspješne vakcinacije. U slabo vakcinisanim sredinama se one javljaju i djeca od njih umiru.
Ozbiljne reakcije na vakcinu su izuzetno rijetke, a od neželjenih efekata najčešći su gubitak apetita, razdražljivost, plač, crvenilo, otok i bol na mjestu primjene, temperatura ≥ 38°C, nesanica, proliv.
Sva ova potencijalna neželjena dejstva svakako su manje opasna od komplikacija velikog kašlja poput upale pluća, konvulzija, encefalopatije i smrtnog ishoda.
Ako dojenče nije primilo nijednu dozu vakcine, ili su neke preskočene, obratite se pedijatru koji će na osnovu uzrasta utvrditi način za kompletiranje vakcinacije.
U slučaju da odrasla osoba ima simptome bolesti treba se javiti svom porodičnom doktoru kako bi se uvela pravovremena terapija i skratilo trajanje infekcije.

mr ph. Tamara Devetak

Upotreba retinola

Starenje kože je prirodan proces, a spoljašnji faktori koji mu mogu doprinijeti su UV zračenje, pušenje, zagađen vazduh, stres i nezdrava ishrana. Koža postaje tanja i suha, ima manje tonusa i razvijaju se bore. Ovo su posljedice istanjivanja dermisa i epidermisa te smanjene proizvodnje kolagena.

Postoji nekoliko oblika derivata vitamina A koji se koriste u dermalnim preparatima. Retinil palmitat i retinol su blaži retinoidi, dok su retinaldehid, adapalen, tretinoin i tazaroten jači i efikasniji u tretmanu akni, dubokih bora i hiperpigmentacije.

Primjena preparata za kožu koji sadrže retinol, derivat vitamina A, može smanjiti efekte starenja jer on stimuliše sintezu kolagena, inhibira aktivnost enzima koji razaraju kolagena vlakna, smanjuje oksidativni stres i modulira gensku ekspresiju. Posljedično dolazi do smanjenja vidljivih promjena na koži poput bora. Eksfolijacijom pigmentisanih ćelija i direktnim smanjenjem produkcije melanina retinol djeluje protiv hiperpigmentacije.

Iako je retinoidna kiselina aktivni oblik retinola, njena direktna primjena se izbjegava jer češće izaziva neželjene efekte poput crvenila, suhoće, ljuštenja i svraba kože. Iritacija se može smanjiti upotrebom emolijensa ili izborom preparata retinola koji u sebi već sadrže sredstva za hidrataciju kože.

Jačina retinola u preparatima varira od 0.01% do 1%, a sama koncentracija nije mjera efikasnosti - važno je i na koji način je preparat napravljen (serum, krem, liposomi). Mogu ih koristiti tinejdžeri u slučaju agresivnih oblika akni, ali se pretežno koriste kod starijih od 25 godina.

Preporučuje se započinjanje sa 0.01-0.03% retinolom jednom dnevno, uveče, svaki 2-3. dan i postepeno povećavati učestalost primjene do svakodnevne, uz mogućnost postepenog povećanja koncentracije do 1%. S obzirom na eksfolirajuće dejstvo koža može biti osjetljivija na sunčevu svjetlost pa je zgodno nošenje dnevnih krema sa SPF-om.

Osobe sa suhom i osjetljivom kožom treba da primijene retinol poslije nanošenja hidratantne kreme kako bi se smanjila iritacija, dok osobe sa masnom kožom sklonom aknama treba prvo da nanesu retinol kako bi dospio do dubljih dijelova kože i ispoljio svoje dejstvo.

Dugotrajna primjena retinola je bezbjedna, a koža nam sama daje do znanja da smo pretjerali sa koncentracijom ili učestalošću primjene ako se pojave znaci iritacije.

mr ph. Tamara Devetak

44136

A313 Krema sa retinil palmitatom 50g

54,67 KM
(0 Reviews)
A313 krema sadrži retinil palmitat. Održava mladenački izgled kože štiteći je od starenja. Smanjuje vidljivost sitnih
43528

Uriage Age Lift serum 30ml

78,50 KM
(0 Reviews)
Intenzivan lifting serum protiv bora za sve tipove koža. Bore, nedostatak čvrstine i tonusa kože.
39450

VICHY LIFTACTIV RETINOL SPECIALIST Serum protiv dubokih bora, 30ml

78,32 KM
(0 Reviews)
• Zaglađuje duboke i vidljive bore. • Pospješuje obnovu stanica • Vraća koži gustoću • Smanjuje pojavu sitnih

Back to Top
Proizvod je dodan u vašu korpu