Uzrokuje li dugotrajno sjedenje bolove u leđima?

Jeste li se ikada zapitali o vezi između kancelarijskog posla, dugotrajnog sjedenja i bolova u leđima?

Ljudi su kroz istoriju polako razvijali kičmu u obliku slova S i uspravno držanje, ali sada, iz godine u godinu, sve više vremena provodimo u lošem sjedećem položaju, što doprinosi mnogim poremećajima – posljedica može biti da kičma izgubi svoj prirodni S – oblik, što na kraju može dovesti do umjerenih ili jakih bolova u leđima.

˝Kada sjedimo, kičma gubi svoj S-oblik, što uzrokuje bol u leđima.”

˝55% kancelarijskih radnika pati od bolova u donjem dijelu leđa i obično ga pokreće radno okruženje.”

Dugotrajno sjedenje bez pauze i nepravilno sjedenje mogu uzrokovati bol u leđima

Naš moderan način života zahtijeva od nas da budemo fleksibilniji nego ikada prije. Ali ipak, mnogi od nas i dalje većinu svog budnog vremena provode u sjedećem položaju: u školi, vozeći auto, gledajući TV, radeći za kompjuterom za stolom u ‘navodno’ udobnom položaju uz minimalni fizički napor koji, nažalost, u mnogim slučajevima može imati veliki uticaj na naše zdravlje.
Sjedilački način života je zbog toga naširoko prepoznat kao jedan od faktora rizika za bol u leđima, što je također jedan od najčešćih simptoma koje prijavljuju kancelarijski radnici i obično ga pokreću varijable koje se odnose na radno okruženje kao što su držanje glave i ruku, položaj miš, vrsta stolice koja se koristi, umjereno ili izuzetno stresno radno mjesto i neredovno vježbanje. Kancelarijski radnici koji neprekidno sjede za svojim stolovima dugi vremenski period bez odmora često pate od bolova u leđima.

Reci NE bolovima u leđima

Važno je održavati redovnu fizičku aktivnost kako biste spriječili bolove u leđima, podesili udaljenost i visinu monitora, održavali pravilan sjedeći položaj i pravili pauze. Ali kada preventivne mjere nisu dovoljne, pokazalo se da su analgetici poput naproksena – koji spada u nesteroidne antiinflamatorne lijekove (NSAIL) – sigurni i efikasani u smanjenju bolova u leđima. Nema svrhe patiti od jednostavnih kratkotrajnih bolova u leđima, dopuštajući im da negativno utiču na vaš svakodnevni život, kada postoji brzi lijek za to.

Šta možete učiniti ako patite od bolova u leđima?

Kada je bol u leđima kratak i jednostavan, ne morate se obratiti ljekaru. Ako vam je pokretljivost kičme očuvana, dobro je nastaviti sa što više tjelesnih vježbi.

  • Redovna fizička aktivnost može biti korisna, poput hodanja ili plivanja, kao i vježbe za opuštanje i jačanje leđnih mišića.
  • Odmor može biti od koristi samo kada je bol jak, ali ne i kada je bol blag.
  • Topli i hladni oblozi takođe mogu pomoći.
  • Masaža ima terapeutski efekat, kao i vježbe za istezanje i jačanje mišića.
  • Ako osjetite iscrpljujući bol, svakako uzmite lijekove protiv bolova i nastavite što je više moguće sa svojom uobičajenom fizičkom aktivnošću. To će vam pomoći da spriječite gubitak mišićne mase, a također ćete ojačati mišiće leđa.

Nalgesin S.
Brzo rješenje za bol.

Od vitalnog je značaja da se bol NA VRIJEME olakša, dok se još može liječiti. Nalgesin S je brzo rješenje koje ublažava različite vrste boli, uključujući bol u leđima, glavobolju, zubobolju, menstrualne bolove i bolove u zglobovima i mišićima.

Kako uzimati Nalgesin S?

Nalgesin S mogu uzimati odrasli i djeca starija od 12 godina.
Uobičajena doza je 1 tableta svakih 8 do 12 sati. Za jače bolove u početku možete uzeti 2 tablete istovremeno ili u intervalima od jednog sata.
Na dan možete uzeti najviše 3 tablete.
Nalgesin S je pravi izbor i kod noćnih bolova.
Kad znate da će vas bol pratiti čak i noću (npr. bolovi u kičmi, zglobovima, menstrualni bolovi, zubobolja), možete uzeti Nalgesin S.
Njegovo dugotrajno djelovanje otklanja bol za 8 do 12 sati i pomaže vam da noć prespavate bez bolova. Istovremeno, dugotrajno djelovanje omogućava da uzmete manje tableta dnevno od drugih analgetika bez recepta.

Prije upotrebe pažljivo pročitati uputstvo o lijeku. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i neželjenim dejstvima lijeka posavjetujte se sa ljekarom ili farmaceutom.

Reference:

1. Szczygieł E et al. Musculo-skeletal and pulmonary effects of sitting position – a systematic review. Ann Agric Environ Med. 2017; 24(1): 8-12.

2. Celik S et al. Determination of pain in musculoskeletal system reported by office workers and the pain risk factors. Int J Occup Med Environ Health. 2018; 31(1): 91-111.