Suhe oči i sindrom suhog oka

Uloga suznog filma je zaštitna – vlaži i štiti rožnjaču, a učestvuje i u održavanju oštrine vida. Sastoji se iz 3 sloja od kojih svaki ima svoju funkciju.

Mucinski sloj omogućava drugim slojevima da prionu na površinu oka.
Vodeni sloj je najdeblji i on je odgovoran za održavanje funkcije vlaženja i zaštite oka.
Lipidni sloj na površini sprečava isparavanje vodenog sloja.

Kada suzne žlijezde ne proizvode dovoljno vodenog sloja, javljaju se simptomi poput crvenila, svraba, žuljanja i peckanja očiju. U slučaju da je smanjena aktivnost lojnih žlijezda očnih kapaka, smanjuje se debljina lipidnog sloja i dolazi do povećanog ispravanja suza. Iz tog razloga i povećano suzenje očiju može biti simptom suhog oka.


Uzroci poremećaja suznog filma mogu biti dugotrajno gledanje u ekran telefona, televizora ili računara, nošenje kontaktnih sočiva, zagađenost vazduha u životnoj sredini i UV zračenje, navike u ishrani, ali i neki lijekovi, bolesti i hormonski poremećaji.


U zavisnosti od izraženosti suhoće koriste se različiti terapijski pristupi, a glavni dio terapije su i dalje vještačke suze. Kada su simptomi blagi preporučuje se upotreba manje viskoznih kapi, dok izraženija suhoća zahtjeva primjenu „gušćih“ kapi ili hidrogelova. Pošto je na tržištu mnogo različitih proizvoda za njegu suhog oka, najbolje je izbor napraviti u konsultaciji sa doktorom ili farmaceutom.


S obzirom da je sterilnost preparata za oči izuzetno važna, obavezno treba zapisati datum otvaranja proizvoda kako bi se mogao odrediti rok upotrebe. Takođe, oko ne može da primi više od jedne kapi tako da primjena više kapi odjednom ne povećava efikasnost terapije. U slučaju istovremene primjene više različitih kapi, treba napraviti pauzu od 5 minuta između svakog proizvoda, a masti i gelove za oči uvijek treba primjenjivati posljednje.

mr ph. Tamara Devetak