Mršavljenje i detoksikacija

Višak kilograma je čest problem savremenog čovjeka. Učestalost gojaznosti se u posljednjih 30 godina povećala duplo kod odraslih, a čak je četiri puta veća kod adolescenata. Danas je praktično svaka osma osoba gojazna.

Gojaznost je hronično stanje prekomjernog nakupljanja masnoće u organizmu i povećanja tjelesne mase. Gojaznost je rezultat poremećaja ravnoteže između unosa i potrošnje energije, odnosno ishrane i fizičke aktivnosti. U većini slučajeva uzrokuje je više faktora – životne navike, genetska predispozicija, bolesti, pojedini lijekovi.
Gojaznost prate poremećaj apetita, funkcije štitne i nadbubrežnih žlijezda, skok krvnog pritiska.

Nije svaka osoba sa viškom kilograma gojazna. Postavljanje dijagnoze gojaznosti kod odraslih osoba vrši se određivanjem indeksa tjelesne mase (BMI) i mjerenjem obima struka. Indeks tjelesne mase dobija se djeljenjem tjelesne mase u kg sa visinom u metrima. Pojedine grupe ljudi poput profesionalnih sportista imaju visok BMI zbog velike mišićne mase, a relativno malo masnog tkiva. Oni se ne smatraju gojaznim uprkos visokom indeksu tjelesne mase.

Mjerenjem obima struka procjenjuje se centralna gojaznost.Utvrđivanje stepena uhranjenosti i eventualne gojaznosti kod djece vrši se na osnovu tabele koju Svetska zdravstvena organizacija definiše za svaki uzrast i pol.
Gojazna djeca i adolescenti imaju znatno veći rizik od razvoja bolesti srca i krvnih sudova, kao i dijabetesa tip 2 u odrasloj dobi.
Nezdrava ishrana bogata je mastima, šećerom i solju, a siromašna vitaminima i mineralima. Zato gojazne osobe, iako dobro uhranjene sa aspekta kalorija, često imaju nedostatak mikronutrijenata – vitamina i minerala.

Kako višak kilograma utiče na zdravlje?


Osobe sa velikim viškom kilograma sklone su razvoju opstruktivne apneje u snu. Prilikom spavanja kod gojaznih osoba periodično dolazi do djelimičnog ili potpunog zatvaranja disajnih puteva. Neprohodni disajni putevi otežavaju ili u potpunosti prekidaju disanje na kratak period. Javljaju se hrkanje, nemiran san i često buđenje. Tokom dana mogu biti prisutni pospanost i glavobolja.
Otežana pokretljivost zbog velikog opterećenja mišića i zglobova može onemogućiti obavljanje svakodnevnih aktivnosti i bavljenje fizičkom aktivnošću. Javljaju se bolovi u stopalima, koljenima, kukovima i leđima. Nedovoljna fizička aktivnost uz višak kilograma dodatno povećava rizik od visokog krvnog pritiska i visokog nivoa masnoće u krvi.
Kod osoba sa viškom kilograma često se javlja žgaravica kao posljedica vraćanja kiseline iz želuca u jednjak.
Povećan obim struka i visok indeks tjelesne mase faktori su rizika za razvoj insulinske rezistencije. Insulinska rezistencija je smanjena osetljivost ćelija na djelovanje insulina. Uloga insulina je prelazak glukoze iz krvi u ćelije i njeno korištenje za stvaranje energije ili skladištenje za period kada je potrebna. Zadržavanje glukoze u krvi karakteristika je šećerne bolesti. Nekontrolisana insulinska rezistencija dovodi do razvoja dijabetesa tip 2.

Kako spriječiti višak kilograma i gojaznost?


Važno je sticanja zdravih životnih navika od ranog djetinjstva. Zdrave životne navike u ovom kontekstu podrazumjevaju zdrav odnos prema hrani i fizičkoj aktivnosti.
Za djecu se preporučuje:
• 5 voćki i 5 komada povrća dnevno
• Najviše 2 sata provedenih ispred ekrana
• Najmanje 1 sat fizičke aktivnosti dnevno
• Izbjegavanje unosa zašećerenih napitaka

Za odrasle osobe se preporučuje:
• Adekvatno dobijanje na težini tokom trudnoće i hranjenje novorođenčeta isključivo majčinim mlijekom tokom prvih 6 mjeseci uz nastavak dojenja i do 24 meseca ili duže.
• Promocija zdravog onosa prema hrani i fizičkoj aktivnosti bez obzira na trenutnu tjelesnu masu.
• Ograničen unos energije putem masti i šećera, povećati unos voća, povrća, žitarica i orašastih plodova.
• Redovna fizička aktivnost.
Kao sastavni dio redovnog pregleda zdravstvenog stanja odraslih, preporučuje se određivanje indeksa tjelesne mase jednom godišnje kod osoba koje nisu predgojazne ili gojazne. Rano uočavanje porasta BMI može omogućiti lakše vraćanje na željenu tjelesnu masu.
Utvrđivanje faktora rizika za razvoj gojaznosti važno je i za prevenciju bolesti udruženih sa nezdravim povećanjem tjelesne mase.
Ishrana za mršavljenje
• Preporučuje se gubitak 0.5-1 kg sedmično, ne više.
• Izbjegavati hranu prženu na ulju i masti, pića bogata šećerom i alkoholna pića.
• Osnovu obroka treba da čine namirnice bogate skrobom poput hleba i testenine cijelog zrna, krompira, pirinča.
• Obavezno unositi dovoljno vlakana putem žitarica, pasulja, graška.
• Odrasle osobe treba da unesu najmanje 5 porcija voća i povrća dnevno.
• Osećaj sitosti posebno povećavaju proteini i dijetetska vlakna. Izvor proteina poput ribe, mesa i jaja treba imati što manje masti.
• Sedmično treba jesti 2 porcije ribe.
• Ne preporučuje se preskakanje doručka.

Oko 70% dnevne potrošnje energije čini bazalni metabolizam. Bazalni metabolizam je minimum energije potreban za održavanje ljudskog organizma u životu u potpunom mirovanju. Veći procenat mišićnog tkiva povećava broj kalorija potrebnih da zadovolje potrebe bazalnog metabolizma. Preskakanje obroka i gladovanje smanjuju količinu energije potrošene za bazalni metabolizam. Tokom bolesti i oporavka od povreda bazalni metabolizam je povećan.
Ostatak energije u toku dana potroši se na fizičku aktivnost. Prilikom uvođenja dijete za mršavljenje neophodno je uzeti u obzir da se bazalni metabolizam mora zadovoljiti kako bi organizam funkcionisao.
Dijete koje u potpunosti izbacuju masti, proteine ili ugljene hidrate nose rizik od nedostatka vitamina i minerala. Jednim dijelom zato što se pojedini vitamini i minerali mogu naći u malom broju namirnica. Drugim dijelom zato što prisustvo masti u organima za varenje olakšava apsorpciju nutrijenata rastvorljivih u mastima. Zato nedovoljan unos masti može dovesti do nedostatka vitamina A, vitamina D, vitamina E i vitamina K.
Vitamin B12 prirodno se nalazi u hrani životinjskog porijekla. Osobe na veganskoj dijeti ovaj vitamin mogu unijeti jedino suplementacijom ili odabirom veganskih proizvoda obogaćenih ovim vitaminom.

Zemljište u našem dijelu svijeta je siromašno jodom pa ga ne možemo unijeti u dovoljnim količinama hranom. Zato isključivo korištenje alternativa jodiranoj kuhinjskoj soli nosi rizik od nedostatka joda.

Fizička aktivnost


Kako bi se održalo zdravlje potrebno je većinu dana u nedelji obavljati fizičku aktivnost umjerenog intenziteta.
Plivanje tokom 20 minuta, plesanje tokom 30 minuta, vožnja biciklom gdje se za 30 minuta pređu 3km i prelazak 1km za 15 minuta hodanja neki su od primjera fizičke aktivnosti umjerenog intenziteta.
Fizička aktivnost ne znači samo bavljenje sportom. Pranje i čišćenje automobila, prozora ili podova tokom 60 minuta, penjanje uz stepenice tokom 15 minuta, rad u vrtu tokom 45 minuta i skupljanje lišća tokom 30 minuta takođe obezbjeđuju adekvatnu dnevnu fizičku aktivnost.

Šta kada pravilna ishrana i fizička aktivnost ne daju rezultate?
Gojaznim osobama se svakako preporučuje konsultacija sa doktorom u svrhu započinjanja medicinske nutritivne terapije. Ova preporuka važi i za predgojazne osobe koje imaju faktore rizika za razvoj bolesti srca i krvnog sudova ili su se bolesti vezane za preveliku telesnu masu već javile.
Medicinskom nutritivnom terapijom se leče ili ublažavaju problemi nastali nepravilnom ishranom. Na osnovu biohemijskih analiza utvrđuje se najbolji režim ishrane za svaku pojedinačnu osobu na medicinskoj nutritivnoj terapiji.
Za one koji imaju višak kilograma, ali još nisu predgojazni ili gojazni, primjena suplemenata za mršavljenje može biti od pomoći. Za sada ne postoji dodatak ishrani za koji sa sigurnošću možemo tvrditi da je efikasan u olakšanju mršavljenja. Suplementi za mršavljenje efikasni su samo ako ih prate izmjena načina ishrane i fizička aktivnost. Ova dva faktora ključna su i za održavanje tjelesne mase nakon prestanka korištenja suplemenata za mršavljenje.
Preparati zelenog čaja i pasulja mjenjaju apsorpciju nutrijenata iz hrane. Kofein smanjuje glad, a zajedno sa preparatima ljute paprike i L-karnitinom povećava potrošnju energije. Lipoinska kiselina, laneno sjeme i proteini surutke (whey protein) povećavaju sitost.
Semaglutid (Ozempic) je lijek koji se prvenstveno koristi u liječenju osoba sa dijabetesom tip 2. On takođe djeluje na apetit i osećaj sitosti što olakšava mršavljenje. Važno je konsultovati se sa doktorom pre korištenja semaglutida kako bi se tačno odredile doza i dužina primjene. Nakon prestanka primjene semaglutida višak kilograma će se vratiti ako ne promenite stare životne navike.
Suplementi za mršavljenje mogu uticati na lekove koje pijete. Svi hronični bolesnici, kao i osobe na privremenoj terapiji lijekovima poput antibiotika, trebaju biti oprezni prilikom izbora suplemenata. Oni su samo dodaci ishrani i prednost uvek treba dati osnovnoj terapiji.

Detoksikacija


Detoksikacija je uklanjanje toksina iz organizma. Jetra je glavni organ zadužen za neutralizaciju supstanci koje unosimo u organizam. Nepotrebne supstance se iz organizma izbacuju prvenstveno mokrenjem i stolicom.
Proizvodi za detoksikaciju najčešće stimulišu izbacivanje stolice i mokrenje, a naučnih dokaza da su efikasni u svrhu detoksikacije nema. Ljudski organizam je kompleksan sistem ćelija, tkiva i organa iz kojeg “zarobljeni” toksini ne mogu biti eliminisani ovakvim preparatima.
Povećano zadržavanje vode u organizmu izaziva razvoj otoka na potručju nogu, ruku, stomaka i lica. Može biti posljedica nekih bolesti, ali i dugotrajnog stajanja, sjedenja ili unosa prevelike količine soli. Kada uzrok nije neki patološki proces, primena proizvoda koji stimulišu izmokravanje može biti efikasna u eliminaciji viška vode.
Sokovi od voća i povrća dobar su izvor vlakana, ali su bogati ugljenim hidratima,a siromašni drugim makronutrijentima. Mogu biti korisni kao povremeni dodatak ishrani, ali zamena obroka ovim sokovima dovodi do pretjeranog unosa ugljenih hidrata i gubitka kilograma koji nije održiv.

Mršavljenje je neophodno kada nam višak kilograma ugrožava zdravlje. Naglo i nezdravo mršavljenje takođe štetno djeluju na organizam.
Ako vam upotreba suplemenata za mršavljenje olakšava uvođenje promjena u način života, nema razloga da ih ne koristite. Uz doktora ili farmaceuta odaberite suplement koji ima provjerene sastojke, ne utiče na lijekove koje uzimate i možete ga priuštiti.

mr ph. Tamara Devetak