Moramo li prestati uzimati pilulu u predmenopauzi? Kako menopauza djeluje na plodnost?

Prestanak uzimanja pilule trebao bi se zasnivati na simptomima koje osjećate i na preporuci ginekologa. U perimenopauzi ciklusi su neredovni.

No to ne podrazumijeva siguran polni odnos jer žene ne prestaju odmah biti plodne.
Iz tog razloga preporučujemo da slijedite preporuke ginekologa u prvom razdoblju ulaska u menopauzu.
I u menopauzi možete biti plodni.

Pošto plodnost kod žena ne prestaje odmah, prva je preporuka posavjetovati se s ginekologom, a u slučaju da ne postoji mogućnost odlaska ginekologu u kratkom periodu, preporuka bi bila nastaviti sa pilulom u perimenopauzi.

Smanjenje broja folikula u jajnicima započinje sa 35 godina što se ubrzava u predmenopauzi i uzrokuje neplodnost. Iako ovo uvelike varira od žene do žene, vjerovatnost da da će žena neočekivano zatrudnjeti nakon 45. je oko 15%.
Iz tog se razloga kontracepcija preporučuje polno aktivnim ženama u perimenopauzi.
Perimenopauza ili predmenopauza, tranzitni period koji prethodi menopauzi, može trajati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina.
Definišu ga hormonalne promjene koje uzrokuju neredovite cikluse.
Provjera hormona ili liječenje u perimenopauzi se ne preporučuju jer nivo hormona uveliko varira što interpretaciju čini teškom, a moguće i netačnom. Stoga je ostanak na efikasnoj metodi kontracepcije najsigurnija opcija jer plodnost još može biti snažna.

Smanjenje broja folikula u jajnicima započinje s 35 godina što se ubrzava u predmenopauzi i uzrokuje neplodnost. Iako ovo uveliko varira od žene do žene, vjerovatnost da će žena neočekivano zatrudnjeti nakon 45. je oko 15%.
Iz tog se razloga kontracepcija preporučuje polno aktivnim ženama u perimenopauzi.

Nakon 50. godine opasnost od trudnoće je rijetka, ali se lokalna kontracepcija ipak preporučuje.

Preporučujemo ženama da prekinu uzimati pilulu i vide vraća li im se ciklus ili ne. Jednom kad nastupi menopauza, jajnici više ne proizvode folikule ili hormone koji omogućuju trudnoću.