ŠTA SE DOGAĐA SA KOŽOM TOKOM MENOPAUZE?
Postoje 3 tipa kliničkih promjena povezanih sa starenjem kože lica kod žena u postmenopauzi: atrofija, opuštanje i suhoća. Objasnit ćemo sva tri…
Na nivou epidermisa
Usporavanje obnove keratinocita uzrokuje nakupljanje starih keratinocita. Sinteza lipida je smanjena što dovodi do promjena u funkciji barijere kože i suhoće kože što dovodi do sporijeg ljuštenja i promjene optičkih svojstava rožnatog sloja koji gubi sjaj i postaje žućkast.
Na nivou dermalno-epidermalne funkcije
Tokom procesa starenja dermalno-epidermalna uloga postaje ravnija i postupno gubi svoju valovitost. Ekspresija gena kolagena tipa VII opada i njegovo pravilno stvaranje više nije sigurno. Gubitak kolagena VII se ubrzava kod kože oštećene UV zračenjem i može uzrokovati smanjenu koheziju u različitim slojevima kože. To je glavni protein u građi žilica koje omogućuju pravilnu koheziju između epidermisa i dermisa. Komunikacija i razmjena nutrijenata između epidermisa i dermisa je smanjena što mijenja homeostazu kože kao i njena mehanička svojstva.
Na nivou dermisa
Dolazi do smanjenja broja i veličine fibroblasta. Ta pojava utiče na stvaranje kolagenih i elastinih vlakana te glikozaminoglikana (GAG). Međutim, proizvodnja enzima koji razbijaju proteine u koži (kolagenaze i elastaze) raste s godinama. Sad je već prihvaćeno da se sadržaj kolagena smanjuje s godinama uz smanjenje topljivosti molekula kolagena i promjene njihovih mehaničkih svojstava. Starenje ljudskih fibroblasta prati smanjenje sinteze kolagena dok sinteza sveukupnih nekolagenih proteina ostaje netaknuta. Elastina vlakna takođe prolaze kroz promjene, prorjeđuju se, gube orijentaciju i nedostatak hidratacije mijenja njihova elastična svojstva i uzrokuje pucanje. Uz smanjenu sintezu kolagena starenje kože hijaluronsku kiselinu u dermisu čini krhkom i ona postaje vrlo osjetljiva na raspad pod uticajem određenih enzima.
Šta zapamtiti o koži u menopauzi?
ČINJENICA 1
Menopauza je razdoblje kliničkih promjena koje mogu imati sljedeće efekte na kožu
· Atrofija
· Oslabljenost kožnog tkiva
· Isušivanje
ČINJENICA 2
Postoje 2 tipa promjena
BIOLOŠKE PROMJENE
· veliko smanjenje funkcije lojnih žlijezda
· promjena dermalne strukture vidljiva zbog smanjenja viskoelastičnosti kože (twistometer) i povećanje stvaranja nabora na koži pri pritisku (densiscore).
· smanjenje debljine epidermisa
PROMJENE NA KOŽI
· raspad proteina i ljuštenje se usporavaju i uzrokuju nakupljanje starih keratinocita
DHEA EKSPERTIZA
DHEA je poznata u znanstvenoj zajednici kao hormon koji čuva mladolikost i kojeg ljudsko tijelo prirodno proizvodi. Imamo ga unutar sebe i on garantuje mladolikost, svježinu i ljepotu kože. Otkrili smo da je nakon menopauze tijelo iskoristilo 90% DHEA hormona što je glavni uzrok gubitka mladolikosti.
Klinička su ispitivanja opisala kliničke znakove i sastav kože žena u menopauzi, a Vichy je zainteresovan i za uticaj pada nivoa DHEA na kožu tokom menopauze.
Proučavan je klinički utjicaj topičke primjene i dokazan je uticaj na zadebljavanje epidermisa, povećanje broja i veličine lojnih žlijezda, smanjenje „papirnatog“ izgleda kože i bolji ten.
Klinički efekti primijećeni u ove dvije studije doveli su do nove studije čija je svrha razjasniti efekat topičkog tretmana hormona DHEA na aktivaciju gena i proteine povezane sa njima.
Nekoliko često postavljanih pitanja o hormonu DHEA da ga pobliže objasnimo:
Koji su klinički učinci na pad hormona u menopauzi?
Klinički znakovi hormonskog starenja određeni su prije nekoliko godina: atrofija, ovješenost kožnog tkiva i isušenost 3 su glavna klinička znaka povezana s padom razine hormona u menopauzi.
Koža je zahvaćena na više razina:
- U epidermisu je usporena sinteza lipida što dovodi do promjene funkcije barijere i suhoće kože. Koža se slabije obnavlja i postaje beživotna i suha.
- Dolazi do ravnanja dermalno-epidermalne junkcije i smanjenja proizvodnje kolagena tipa IV što uzrokuje smanjenje homeostaze kože, a time i komunikacije i razmjene između epidermisa i dermisa.
- U dermisu dolazi do smanjenja gustoće i ovješenosti volumena uslijed smanjene proizvodnje kolagena, elastina i raznih glikozaminoglikana (GAG).
ŠTA JE DHEA?
DHEA (dehidroepiandrosteron ili prasteron) je steroidni hormon koji se sintetiše od 7. godine putem nadbubrežne žlijezde u kojoj se sintetišu svi spolni hormoni. Oni reguliraju brojne aspekte biologije kože. Uloga DHEA hormona kao prekursora svih hormona čini ga važnim čimbenikom u homeostazi ljudskog tijela, posebno kože.
Njegova proizvodnja je na vrhuncu oko 25. godine, a s godinama se smanjuje. U dobi od 70 godina nalazimo samo 10% njegove maksimalne vrijednosti.
NJEGOVA ULOGA U STARENJU KOŽE?
Nakon prikupljenog znanja i određivanja bioloških menhanizama hormonalnog starenja kože
Vichy se zainteresovao za ulogu DHEA hormna u starenju kože.
Na početku je dokazano da je DHEA glavni hormon u održavanju mladolikosti kože. Ustvari, klinički utjecaj nadoknade DHEA hormona (oralno) proučavan je da se otkrije može li ovaj hormon ispraviti i zaustaviti znakove starenja. Ova studija pokazuje da je uticaj hormona DHEA bio:
- poboljšanje funkcije lojnih žlijezda i hidratacije
- smanjenje pigmentacije kože
- povećanje gustine epidermisa
Klinički uticaj topičke primjene DHEA hormona je istražen i pokazao se efekat na povećanje gustine epidermisa, porast broja i veličine lojnih žlijezda, smanjenje „papirnatog“ izgleda kože i poboljšanje tena.
Klinički učinci primijećeni u ove dvije studije predstavljaju bazu za implementaciju nove studije (genomsku i proteomsku) čiji je cilj dokazivanje uticaja DHEA hormona na aktivaciju gena i njima odgovarajućih proteina.
Genomska je studija odredila da se primjenom DHEA hormona potiču geni uključeni u proliferaciju keratinocita, dok se oni povezani s diferencijacijom smanjuju što je dokaz regulacije homepostaze kože. Na razini dermisa topička primjena DHEA hormona uzrokuje povećanje ekspresije gena uključenih u strukturu dermisa.
Ove su opažanja potvrđena proteomskom studijom gdje je dokazano povećanje ekspresije kolagena tipa I i III i HSP 47.
Vichy je tako odredio DHEA kao ključni hormon odgovoran za reaktivaciju osnovnih markera mladolikosti kože na kojeg utiče pad nivoa hormona koji se javlja u menopauzi.